My Favorite Movies


  swfan2008's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
2
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
3
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
5
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
6
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
7
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
8
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
9
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
10
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy 2004,  Unrated)
11
Star Wars: Holiday Special 1978,  Unrated)
Star Wars: Holiday Special
Could have been a lot better! Specially in terms of plot.
12
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
13
Thunderball 1965,  PG)
14
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
15
Octopussy 1983,  PG)
16
Casino Royale 2006,  PG-13)
17
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
18
Die Another Day 2002,  PG-13)
19
The Godfather, Part II 1974,  R)
20
The Godfather, Part III 1990,  R)
21
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
22
Scary Movie 2000,  R)
23
Scary Movie 2 2001,  R)
24
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
25
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
26
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
27
Scream 2 1997,  R)
28
Scream 3 2000,  R)
29
Jaws 3 1983,  PG)
30
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
31
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
32
Accepted 2006,  PG-13)
33
Freedom Writers 2007,  PG-13)
34
Notes on a Scandal 2006,  R)
35
Pan's Labyrinth 2006,  R)
36
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
37
Willow 1988,  PG)
38
Jurassic Park 1993,  PG-13)
39
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
40
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
41
The Neverending Story 1984,  PG)
42
Nicholas and Alexandra 1971,  PG)
43
Hook 1991,  PG)
44
The Evening Star 1996,  PG-13)
45
The Birdcage 1996,  R)
46
Supergirl 1984,  PG)
Supergirl
I think this is an underrated movie. Faye Dunaway was great, as was Brenda Vaccaro and Peter O'Toole.
47
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Excellent fim! I can't wait for the next installment (if there is going to be one). I want to see how Orlando Bloom's character gets "rescued" from his predicament.
48
Ewoks: The Battle for Endor 1985,  Unrated)
49
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
The Skeleton Key
Great suspense film. Gena Rowlands steals the show! Kate Hudson and Sarsgaard also do great acting.
50
Clue 1985,  PG)
51
Elsa y Fred 2005,  PG)
Elsa y Fred
This is probably one of the best movies I have ever seen. I've gone twice to see it at the movies. Highly recommended.
52
Into the Blue 2005,  PG-13)
53
My Father The Hero 1994,  PG)
My Father The Hero
This is one of my favorite movies... its really funny and the plot is cool!
54
Jaws 1975,  PG)
Jaws
I can see it over and over again!
55
Jaws 2 1978,  PG)
56
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
57
A View to a Kill 1985,  PG)
58
Ghosts of Mississippi 1996,  PG-13)
59
A Few Good Men 1992,  R)
60
Scream 1996,  R)
61
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
One of the most beautiful movies I have ever seen. Loved the ending.
62
Resident Evil 2002,  R)
63
Misery 1990,  R)
64
Teaching Mrs. Tingle 1999,  PG-13)
Teaching Mrs. Tingle
Mrs. Tingle is wicked!!!!
65
The Godfather 1972,  R)
66
Terms of Endearment 1983,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments