My Favorite Movies


  swest61's Rating My Rating
1
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Everybody should see this movie, it is not that it is a war movie, it is a movie about sacrifice. Tom Hank's best performance ever.
2
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
Great coming of age movie, great cast, great soundtrack.
3
Jaws 1975,  PG)
Jaws
I saw this when I was 8 years old. It scared the shit out of me and I still think it is the greatest horror movie ever made even though some would consider it an action/drama/thriller. Still to me one of the greatest movies ever. Classic.
4
Let Me In 2010,  R)
5
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Love the book, love this movie. Johnny and Benicio are great. This says Terry Gilliam all the way. If you understand the late Hunter S. Thompson, you will get this movie, if not take some acid (lol). "Buy the ticket, take the ride!"
6
Fight Club 1999,  R)
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
I love the mind of Michel Gondry. Jim Carrey best performance ever. Great cast. I could not live without this movie.
8
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
9
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Superb movie. Great direction and awesome cast. Does anybody else think that any movie with Michael Caine is a good movie? You will want to see this again as soon as it is over!
10
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The definitive Batman movie that all Batman movies will be judged by. Heath Ledger's performance is legendary. He will be missed.
11
The Silence of the Lambs 1991,  R)
12
Gladiator 2000,  R)
13
Flags of Our Fathers 2006,  R)
Flags of Our Fathers
Another must see! Adam Beach's performance as Ira Hayes should have got him an Oscar nod. Clint Eastwood is a great director!
14
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
This is a movie I never get tired of watching. Not a war movie, but a coming of age movie.







Don't confuse this movie as a war movie. It is a coming of age movie and superbly directed by Sam Mendes. I enjoy watching this movie everytime.
15
Seven (Se7en) 1995,  R)
16
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
17
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
I love this movie. Very fascinating and a wonderful story. Should have won Best Picture.







A fascinating and wonderful tale. Superb direction. Brad Pitt is incredible and Cate Blanchet proves why she is a great actress...and breath-takingly stunning. Forget how long the movie is...you will be fascinated from beginning to end.
18
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
21
Zodiac 2007,  R)
22
American Psycho 2000,  R)
23
No Country for Old Men 2007,  R)
24
The Big Lebowski 1998,  R)
25
American Beauty 1999,  R)
26
Munich 2005,  R)
27
The Ring 2002,  PG-13)
28
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
29
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
30
From Hell 2001,  R)
31
GoodFellas 1990,  R)
32
The Departed 2006,  R)
33
Pulp Fiction 1994,  R)
34
Blade Runner 1982,  R)
35
Alien 1979,  R)
36
Aliens 1986,  R)
37
War of the Worlds 2005,  PG-13)
38
Jurassic Park 1993,  PG-13)
39
Predator 1987,  R)
40
Predator 2 1990,  R)
41
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
42
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
43
Schindler's List 1993,  R)
44
The Pianist 2002,  R)
45
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
46
Minority Report 2002,  PG-13)
47
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
48
Full Metal Jacket 1987,  R)
49
Platoon 1986,  R)
50
Black Hawk Down 2001,  R)
51
The Hurt Locker 2008,  R)
52
Patton 1970,  PG)
53
The Great Escape 1963,  Unrated)
54
Halloween 1978,  R)
55
The Hills Have Eyes 2006,  R)
56
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
57
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
58
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
59
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
60
The Omen 2006,  R)
61
Interview with the Vampire 1994,  R)
62
Wedding Crashers 2005,  R)
63
Sideways 2004,  R)
64
A Christmas Story 1983,  PG)
65
Slap Shot 1980,  R)
66
Invincible 2006,  PG)
67
Without Limits 1998,  PG-13)
68
Rudy 1993,  PG)
69
The Rocketeer 1991,  PG)
70
Batman Begins 2005,  PG-13)
71
Inglourious Basterds 2009,  R)
72
L.A. Confidential 1997,  R)
73
The Rules of Attraction 2002,  R)
74
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
75
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
76
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
77
American Gangster 2007,  R)
78
The Edge 1997,  R)
79
Into the Wild 2007,  R)
80
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
81
Where the Wild Things Are 2009,  PG)
82
Paranormal Activity 2007,  R)
83
Choke 2008,  R)
84
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
85
Horrible Bosses 2011,  R)
86
The Hangover 2009,  R)
87
The Hangover Part II 2011,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments