My Favorite Movies


  1. sweetpegs4eva
  2. Megan

Give list a short description

  sweetpegs4eva's Rating My Rating
1
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
a great cast, a great plot, a great script. what else is there? a great line for will smith, and a catch phrase. its brilliant!
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
really long. YAY! but i like seriously cried when will.. well, when that happened. then the ending... laughed my ASS off
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
i love this. romance, adventure, fantasy. my fav genres rolld into one
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
jack sparrow. wil turner. elizabeth swan. a brilluiant show by all. i love this movie. the whole threequel, actually.
5
Juno 2007,  PG-13)
Juno
haha! i haven't even seen her and i love her! ellen page is like my fav actress!
6
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
my favorite fairytale come to life. so sweet, and chad just brings his character to life. hilary does an awesome job 2.
7
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
sweet. that guy... mmm. i can't remember his name thoh. haha
8
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
leo! and he gets all hot and sweaty. i'm a girl!i'm allowed. but it was just... so awesome. iwas dead tired, and i couldn't fall asleep
9
Forrest Gump 1994,  PG-13)
10
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
i nearly cried. ryan gosling is so awesome. and rachel, she's just an amazing actress.
11
Office Space 1999,  R)
Office Space
its funny. simple as that. then my dad keeps telling me these stories bout it. the red stapler. haha!
12
Wild Wild West 1999,  PG-13)
Wild Wild West
now this is better than will in a suit. will in his birthday suit! ha. no, but pretty close. but its funny 2. the spider is really scary.
13
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
its really sweet. u can't even hear his accent. but its a sweet movie.
14
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
my bgf actually turned me onto this(thanks Ian!) and its just so sweet! i cried. its so sad. an epic love story.
15
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
awesome. a little fairy taleish, but still... i love the wardrobe. haha!
16
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
dododo! will smith in a suit. gotta be good! not to mention aliens gettin there guts blown out(the only guts i can stand)
17
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
again, will smith in a suit. and a little bit of romance. an inside look at the post office. haha
18
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
i loved this movie. and an added bonus is Heath Ledger. he was amazing here. i usually like the movies julia styles is in, even if i don't like her all that much.
19
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
20
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
a sweet, funky movie. just her style. oliver james is so hot. and she's just.... amazing. she finally gets her father daughter dance
21
She's the Man 2006,  PG-13)
22
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
23
The Secret Path (The Silent Path) 1999,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments