My Favorite Movies
| sweetnsour107's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 2 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 3 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 4 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 5 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 6 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 7 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 8 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 9 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 10 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 11 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 12 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 13 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 15 |
Take the Lead 2006, PG-13) |
|
| 16 |
Tristan & Isolde 2005, PG-13) |
|
| 17 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 18 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 19 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 20 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 21 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 22 |
Emma 1996, PG) |
|
| 23 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 24 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 25 |
Peter Pan 2003, PG) |
|
| 26 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 27 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 28 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 29 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 30 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 31 |
Transformers 2007, PG-13)
A lot better than I expected it to be. Kinda intense actually. The casting was great and the music was awesome. My only criticism is when there is this huge battle in the middle of the city and there are people still shopping in the background. But the CGI is amazing and I'd say its actually one of the best movies Ive seen all summer |
|
| 32 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
































