My Favorite Movies


  sweetlyric's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
The best dialogue ever written
2
Duck Season (Temporada de patos) 2004,  R)
Duck Season (Temporada de patos)
The true get baked and love life film!
3
Fight Club 1999,  R)
4
Swingers 1996,  R)
Swingers
Best movie ever made at 250,000! Vince Baby!
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Nothing like getting a good mind fuck.
6
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Why it's good to be alive.
7
The Lives of Others 2006,  R)
8
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
Love might really exist!
9
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
The family that learns, laughs, thinks and cries.
10
Scarface 1983,  R)
Scarface
Stone's best written words!
11
Dog Day Afternoon 1975,  R)
Dog Day Afternoon
The ultimate bank robber movie.
12
Brick 2006,  R)
Brick
If you don't know Joseph, this is a great way to meet him.
13
The Lookout 2007,  R)
The Lookout
Another great way of getting to know Joseph.
14
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) 1998,  R)
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole)
Love in all its beauty.
15
True Romance 1993,  R)
True Romance
Q's baby. This is simple it's the ultimate simple script.
16
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
Beautiful interwoven stories, showing why Ale and Guillermo are the best.
17
Y Tu Mamá También 2001,  R)
Y Tu Mamá También
Friendship the way it should be.
18
Thesis (Tesis) 1996,  R)
Thesis (Tesis)
Are you sure you really want a film degree?
19
La Comunidad (Common Wealth) 2000,  R)
La Comunidad (Common Wealth)
What won't we do for money?
20
Maria Full of Grace 2003,  R)
Maria Full of Grace
Should have won the Oscar but stupid Lord of the Rings got it.
21
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
More excellent dialogue.
22
Wonder Boys 2000,  R)
Wonder Boys
What going to college should be.
23
Once in a Lifetime: The Extraordinary Story of the New York Cosmos 2006,  PG-13)
Once in a Lifetime: The Extraordinary Story of the New York Cosmos
Soccer in America? Hell yeah baby.
24
Men At Work 1990,  PG-13)
Men At Work
The Estevez brothers clean the streets.
25
Old School 2003,  R)
Old School
Feeds the animal inside the house.
26
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Funniest comedy in a long time. Apatow is a genius!
27
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
Why Love and Music go hand in hand.
28
Friday 1995,  R)
Friday
It's Friday!
29
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Tina Fey can write! Lohan's reasons for Hollywood fame!
30
Half Nelson 2006,  R)
Half Nelson
The best script money can buy at 700,000. I wish I'd produced it when i had the chance.
31
Good Bye, Lenin 2002,  R)
Good Bye, Lenin
The love of a son for mom is unmatched.
32
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Funny how? The gangster film of our time.
33
Love Story 1970,  PG)
Love Story
Robert Evans showing us that what love should be.
34
The Departed 2006,  R)
The Departed
The best Remake EVER!
35
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
The Original Departed.
36
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre)
Why Pedro is King.
37
Piedras (Stones) 2002,  Unrated)
Piedras (Stones)
Clothes are as much of life as emotions.
38
Saw (short film) 2003,  Unrated)
Saw (short film)
Go on, right a better horror script. I dare you .
39
Memento 2000,  R)
Memento
Another great Mind Fuck!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments