My Favorite Movies


  sweetloly's Rating My Rating
1
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
romantic,classical
one of the best movies ever!!!!a very different story and juliette binoche was just amazing..johnny was soo sweet..
2
Legally Blonde 2001,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
the best adventure movie ever!
Kidding me i am the biggest johnny depp fan ever,it is the best of the 3 parts...
4
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
i miss the old Julia Roberts
5
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
it deals perfectly with the case of blacks and whites.....matthew mcconaughey perforamnce was beatiful more than his roles now..and ashley judd was soooo cute tooo...though i dont like samuel l jackson but he was good n this movie...
6
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
Kramer vs. Kramer
one of the best movies ever
7
The Mexican 2001,  R)
The Mexican
my fav always always always cant watch billion times 4 ever
8
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
amazing,amazing,amazing!!!wonderful performance by brad pitt and anthony hopkins
9
Nick of Time 1995,  R)
10
Road to Perdition 2002,  R)
11
Blow 2001,  R)
Blow
awwwww awwwww awww everything about this movie blows your mind!!! 1st ofcourse comes the amazing and over talented Johnny Depp he should have at least got a golden globe nod for this role....he was just amazing he really touched my heart..........The way he acted like a father and how much he loved the girl (his daughter) in the movie.he was sooo sweet and touching acting like a daddy...he was soooo sexy,cute and hot in this movie...I hate penelope cruz more than anything..but must admit she did an ok job..i say ok which means her acting was just normal.i hate her in true life and i hated her soooo much in this movie...she was soooo annoying...The movie is really touching and great......oooh the actress who played Johnnny's mom she should have earned an oscar nod at least..Beside i am totally in love with the movie poster..just creative but not very very connected to the movie
12
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
13
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
memorable movie!
14
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
a great,wonderful romantic movie.
when i saw i thought mandy moore was really an amazing actress
15
The Gift 2000,  R)
16
Donnie Brasco 1997,  R)
17
From Hell 2001,  R)
From Hell
johnnny is unbelievable
18
Wuthering Heights 1992,  PG)
19
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
21
John Q 2001,  PG-13)
22
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
awwwwwwwwwwww this movie is a legend
23
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
i miss my childhood and that movies times
24
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
the best fashion movie,amazing performance by the legend meryl streep and anna was sooo cute n this movie..i swear to god i watched this movie more than 2o times i never ever ever get boreed of it..It;s a fashion masterpiece!!!Stanley TUcci is super duper cute as well he makes u laugh from heart!
No one could ever do miranda except of the legendry miranda,,and miranda is not a devil by the way..she is a strong lady..The dragon lady!
25
Double Jeopardy 1999,  R)
26
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
Sleeping with the Enemy
One of my Fav, Julia Roberts young, different and giving such an innoncent performance and i know y the critics dont like it..
27
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
28
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
one of the best movies in the history of hollywood
29
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
one of my fav comedies!
30
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
the best comic movie ever!
31
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
havent seen a superman movie ever..except 4 this movie..an excellent hero movie and an excellent performance by a new talented actor and a good performance as well by kevin spacey...
32
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
cute,simple story...drew barrymore is sooo cute as always...
33
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
super new story.. brilliant tom hanks!
34
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
loved the action parts, especially in Rome...better than MI1 and MI2??? yes,definitely..
35
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
36
The Legend of Zorro 2005,  PG)
37
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
My Super Ex-Girlfriend
I watched this movie just yesterday for the million time..Well first time i saw this movie..I just felt Happy!!very very cute different story...with very cute performances by Luke Wilson and Uma Thurman...And the fact that a female is the superhero in this movie..very sweet,funny movie..loved it more because it's not with all the romance shit..but the sad fact about this movie is that Uma Thurman is that she is not Jim Carey..she can't make u laugh from your heart however she was the perfect for the "G-girl" role!!!
38
Babel 2006,  R)
Babel
love cate blanchett....the movie is daring and gives a good sory...a very different story..
I wish the movie can help the situation at Morocco though
39
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
It ruined the first part..becuase the first was just perfect!!!!...this part was less perfect..ummmm but anyway it was ok
40
The Ninth Gate 1999,  R)
41
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
42
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
i didnt like the movie that much but julia's performance was wonderful,in one of the scenes she made my heart beat...she deserved the oscar for this role....just like the movie for julia!!!
43
Something to Talk About 1995,  R)
44
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
45
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
i miss te old Julia RoBERTS!
46
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
i love julia roberts!!!!simply,,simple movie..
47
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
best robberry movies beacuse it contains no bloody scenes
I loved the whole cast
48
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
49
Splash 1984,  PG)
50
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
i forget that i love this movie....weird amazing performance by the one of the best actors tom hanks....and great movie about the war...i love war movies...
51
Along Came a Spider 2001,  R)
52
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
Reese Witherspoon is annoying and Sarah Michelle Gellar gives one of her best perfomances
53
The Bone Collector 1999,  R)
54
Courage Under Fire 1996,  R)
55
Kiss The Girls 1997,  R)
56
High Crimes 2002,  PG-13)
57
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
the only roamantic movie i love....truely my fav romantic movie!watched like 10 times, amazing classic, wonderful scenes, dresses, acting..
58
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
cute,sweet story that gives a point about school bullying and that ugly people have wonderful hearts....they really do
59
15 Minutes 2001,  R)
15 Minutes
the movie that made me love edward burns....one of the best suspense action movies...
60
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
classic!
61
Fair Game 1995,  R)
62
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
The Truth About Cats & Dogs
the other day i was watching a show on uma thurman and it stated that this movie filpped in the box office!!!...i believe it deserves to be a box office smash becuase it is better than many other romantic comedies..This move made me love Janeane Garofalo...and the beatiful Uma Thurman...And yucks Jamie foxx was such a loser in this movie...
63
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
a very very cute performance by a very cute and sweet actressess kate hudson....and mattew is cute as welll...one of my fav movies
64
Entrapment 1999,  PG-13)
65
Employee of the Month 2006,  PG-13)
Employee of the Month
soooooooooooooo cute..can watch all over again...even though i can stand the stupid Jessica...
66
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
67
The Departed 2006,  R)
The Departed
outstanding,amazing acting,movie and direction...breathtaking....an excellent movie that kept an the edge of my seat...each of the cast had his own way in acting the most i loved was leo and mark..beside matt damon who gave a seflish good perfomance...it really deserved an oscar for best picture and best director..
68
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
This movie made me SMILE :)..So cute and soo funny...maybe if even made me like Lindsay Lohan a bit..Chris Pine was the better actor though..A movie that you can watch again and AGAIN still LAUGH!
69
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
The Nanny Diaries
i dont like scarlett and i think she is too anoying i haven't watched loads of hers..i saw her in Homealone 3 bak then and she was just annoying..But i loved this movie!!!!Her charcter was a bit acceptable to me.and this movie discuss an important issue in a simple manner.oh i also liked laura linney and the scene when the nanny leaves the kid a bit touching..
70
One Missed Call 2007,  PG-13)
One Missed Call
one of the good movies in the recent years..with cool performance of no long seen edwad burns...the story is undestood very quickly and is not complicated like most movies..but tooo much fantasy zat a soul goes thorugh a phone!!but they said the japenses version is alot alot better...
71
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
Riding in Cars with Boys
oh waw i could not stop thinking of this movie for 2 days!!!!!!!!!!!!!WAw excellent..It's sooooo unfair!Drew Barrymore Should have got at least an oscar nod for this perfomance...Coz it was excellent!!!..Oh waw Now i love Drew more...Britnay is sooo sweet in that movie too and the kid that plays Dre'w daughter is a kid actor..Very touching movie..really touching!
72
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I went to watch this movie without knowing the buzz around it and without knowing that "Twilight" is orginally a novel...And then i fell in love with it!!!the best Vampire movie i have ever watched in my life...Amazing Amazing Amazing.What a wonderful Lovely Romantic Stories!!!!I watched it twice n theatre..Again..Wawwwwwwwwwwwwl.....
Robert Pattinson captures your heart he was really amazing as Edward......And i cant believe that's the same girl from panic room she grow up!!!
What really touched me is How he never wanted her to be a vampire!!!
73
Nine Months 1995,  PG-13)
Nine Months
awwww i never thought this movie would be one of my fav movies ever except when i watched it for the 8th time last night!
first time i watch this movie i must say i was young and just found it funny!!!But now that i understand its super funny very entertaining t makes me laugh from heart!!
Julianna moore is za worst person in the cast..but each one of the other cast is great!especially tom arnold!this movie is a must watch for all the single moms and all the pregnant ladies dumped by their boyfriends!
74
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
waw excellent performance by Ben Whishaw..Beautiful movie..great capture of France in the 1700s..beautiful decor and costumes..Beautiful movie
75
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
excellent!
76
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
77
The Tourist 2010,  PG-13)
The Tourist
am super super super excited about this movie...Angie and Johnny!!!for the first time Johnny beside a super leading lady!
& now i saw one of my most anticipated movies & here is my review:
1st i gota say i was super shocked & disappointed, this movie i gota say had quite a huge buzz about how the two top actors in Hollywood will be in together. with all the stupid rumors about a possible other "Brangelina"& the big concentration on Johnny's and Angie's relationship as normal humans.

While watching this movie, i felt i was in a different world,a world of weirdness!
it's like i was not watching the typical "Johnny depp", I haven't watched Angelina Jolie in so long, so i was excited to watch her performance, which came to be super boring and i have no idea why she received a golden globe nod.
As for the mean reason why I really wanted to watch was my fav actor ever! "Johnny Depp", i gota say his performance is definitely his worst!
Johnny depp is a brillant actor, badly he is now only associated to the weird "Capital Sparrow", Willly Wonka" & "the mad hatter" types of weird roles, the roles that he is expert at.
But at the tourist it was like he was trying hard, to hide that funny face we are used to and trying to create that tough and normal kind of man, maybe because i really love him, i was 50% touched by his dramatic parts, such as the scene where he was expressig his sadness against losing his partner, but again Drama moments are not made for Mr. Johnny.
The movie was like only 5 minutes, i liked the fact that it was quick and super easy to digest, but it was super super fast, leading to lack of thriller
The plot is preposterous is to say the least, and it has a ridiculous, deceitful ending that turns everything that happens before it into complete nonsense.
At the end, and due to being a huge Johnny fan, Angelina was boring but breathtaking, especially when you look into her eyes.& Johnny was at worst but kind of funny, since he is Capital Jack Sparrow.
Venice was absolutely stunning, breathtaking &anyone who saw this movie would dream of visiitng venice including myself.
the story was enjoyable but lacked a certain depth,thriller and longer detials, which could made much better.
I wished for a better chemistry between the two A stars, but badly their lack of chemistry have sure affected this movie, at the end a better character development would sure have helped.
"watch if u are a huge Johnny depp" fan & if u really believe he will never make a bad movie
& Johnny depp is one of the most handsome men out there, so yes 20 million dollar is worth it!
78
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Johnny Depp!!!!!!!!!!!!!
Review to come...
79
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
i was shocked i am just adding my review now, after watching this movie in 2007, BRILLIANT..review to come

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments