My Favorite Movies


  sweethell's Rating My Rating
1
Bitter Moon 1992,  R)
2
Stealing Beauty 1996,  R)
3
Requiem for a Dream 2000,  R)
4
A Clockwork Orange 1971,  R)
5
V for Vendetta 2006,  R)
6
Kinsey 2004,  R)
7
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
8
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
9
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
10
Pi 1998,  R)
11
Beetlejuice 1988,  PG)
12
Persona 1966,  Unrated)
13
Secretary 2002,  R)
Secretary
amazingly told story of a deviant girl who finds out the "hard" way that being deviant doesn't mean not being happy with herself.
14
The Constant Gardener 2005,  R)
15
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
perfect, in every sense of the word - except maybe for nicole's prosthetic nose...
16
Cube 1997,  R)
17
Magnolia 1999,  R)
18
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
19
Lost In Translation 2003,  R)
20
Blade Runner 1982,  R)
21
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
one for the hopelessly romantic.
22
A Dirty Shame 2004,  R)
23
Closer 2004,  R)
24
The Corporation 2003,  Unrated)
25
Memento 2000,  R)
26
Le Feu follet (A Time to Live and a Time to Die) (The Fire Within) 1963,  Unrated)
Le Feu follet (A Time to Live and a Time to Die) (The Fire Within)
the movie of my life. in general it's difficult for me to point a single piece of work in an art area as an unique favourite, but this one beats it. i can't quite review it from an unbiased point of view, but read some reviews and go for it.
27
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.) 1975,  PG)
28
The Truman Show 1998,  PG)
29
Dogville 2003,  R)
30
Idiocracy 2006,  R)
31
Black Snake Moan 2007,  R)
Black Snake Moan
great acting, great story, very well-executed. a must see.
32
Prozac Nation 2005,  R)
Prozac Nation
the story in here is as moving as it is true. "it happens gradually, and then suddenly" is the most touching sentence ever coming out of a movie. and christina is just PERFECT in the main role.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments