Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sweetheart34's Rating My Rating
1
Zoom 2006,  PG)
Zoom
One of the best movies I have ever seen.
2
Eragon 2006,  PG)
Eragon
A Really good movie
3
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
Totally loved this movie!
4
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
Akeelah and the Bee
It was a really good movie
5
Stick It 2006,  PG)
Stick It
Pretty good movie. A little weak in some parts.
6
Shrek 2 2004,  PG)
7
The Longest Yard 2005,  PG-13)
8
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
10
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
11
The Incredibles 2004,  PG)
12
The Aristocrats 2005,  Unrated)
13
Aladdin 1992,  G)
14
The Rescuers 1977,  G)
15
Cars 2006,  G)
Cars
I loved this movie!
16
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
It was a very funny movie. I would recommend watching it!
17
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
This was a wonderful and funny sequel. I would recommend seeing it.
18
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
19
Mulan 1998,  G)
20
Monsters, Inc. 2001,  G)
21
Dumbo 1941,  G)
22
Bambi 1942,  G)
23
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
24
Finding Nemo 2003,  G)
25
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
26
The Marine 2006,  PG-13)
The Marine
Pretty cool movie
27
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
Worth seeing!
28
Open Season 2006,  PG)
Open Season
it was a cute movie
29
Jump In! 2007,  Unrated)
Jump In!
I totally love this movie
30
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
It was so totally good!
31
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
It was a very good movie!
32
Deck the Halls 2006,  PG)
33
Take A Chance 2006,  Unrated)
34
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
I totally love this movie. Even if it does take forever to see the whole thing.
35
Brother Bear 2 2006,  G)
Brother Bear 2
I totally loved this movie. it is so cute and I would recommend watching this movie!
36
RV 2006,  PG)
RV
I loved this movie. It's totally worth watching.
37
The Lion King 1994,  G)
38
Toys 1992,  PG-13)
Toys
This is a pretty good movie. I have enjoyed watching it since I was a little kid. I would recommend watching it at least once.
39
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
It was way better then I thought it was going to be. I totally loved watching it!
40
Mulan II 2004,  G)
41
The Ant Bully 2006,  PG)
42
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
it's a pretty good movie
43
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
pretty good movie. Worth seeing at least once.
44
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
45
Freaky Friday 1976,  G)
46
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
47
Madagascar 2005,  PG)
48
Just Married 2003,  PG-13)
49
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
50
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
51
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
52
Men in Black 1997,  PG-13)
53
Grease 1978,  PG)
54
Ice Age 2002,  PG)
55
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
56
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
It was a pretty good movie
57
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
A very good movie!
58
The Pink Panther 2006,  PG)
The Pink Panther
It was kind of dumb in some aspects. but it was pretty funny anways.
59
Pinocchio 1940,  G)
60
The Addams Family 1991,  PG-13)
61
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
62
The Pacifier 2005,  PG)
63
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
64
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
I loved this movie!
65
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
i love this movie.
66
The Perfect Man 2005,  PG)
67
Ready to Rumble 2000,  PG-13)
Ready to Rumble
I loved this movie. It was the first movie we ever got on dvd.
68
Bring It On 2000,  PG-13)
69
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
70
Big Daddy 1999,  PG-13)
71
Are We There Yet? 2003,  PG)
72
Along Came Polly 2004,  PG-13)
73
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I loved this movie. It has some really good singing in it.
74
What a Girl Wants 2003,  PG)
75
Treasure Planet 2002,  PG)
76
The Polar Express 2004,  G)
77
The Fox and the Hound 1981,  G)
78
The Emperor's New Groove 2000,  G)
79
The Aristocats 1970,  G)
80
Tarzan 1999,  G)
81
Sleeping Beauty 1959,  G)
82
Sleepover 2004,  PG)
83
Elf 2003,  PG)
84
Chicken Run 2000,  G)
85
Billboard Dad 1998,  G)
86
Anastasia 1997,  G)
87
Night at the Museum 2006,  PG)
88
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
Pretty good movie. I liked it better then the second movie. The orginal is still the best out of the 3. But I wouldn't mind seeing this movie again
89
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
a pretty good movie
90
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
This is a really awsome movie. I totally loved it.
91
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
A really good movie. I loved the singing in this movie.
92
Happily N'ever After 2006,  PG)
Happily N'ever After
I liked this movie. Even though tons of people thought it was a horrible movie.
93
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Totally worth seeing
94
Curious George 2006,  G)
Curious George
Totally cute!
95
Blue Collar Comedy Tour Rides Again 2004,  Unrated)
96
Man of the Year 2006,  PG)
97
Larry The Cable Guy - Git-R-Done 2004,  Unrated)
98
The New Guy 2002,  PG-13)
99
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) ,  G)
100
Stuck On You 2003,  PG-13)
101
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
102
Rumor Has It 2005,  PG-13)
Rumor Has It
It's a pretty good movie!.
103
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
Its a pretty good movie.
104
Spy Kids 2001,  PG)
Spy Kids
Its a pretty good movie!
105
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
Yours, Mine & Ours
It was a cute movie, but a little weak in some places, but still worth watching.
106
The Breakfast Club 1985,  R)
107
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
108
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
109
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
110
The Great Mouse Detective 1986,  G)
111
Rugrats in Paris - The Movie 2000,  G)
112
Rugrats Tales From The Crib: Snow White 2005,  Unrated)
113
Oliver & Company 1988,  G)
114
Kronk's New Groove 2005,  G)
115
Chicken Little 2005,  G)
Chicken Little
I thought it was a cute movie
116
Cheaper By the Dozen 1950,  PG)
117
As Told by Ginger - Wedding Frame 2004,  Unrated)
118
All Dogs Go To Heaven 2 1996,  G)
119
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
120
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004,  PG)
121
Agent Cody Banks 2003,  PG)
122
50 First Dates 2004,  PG-13)
123
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
124
Mean Girls 2004,  PG-13)
125
Wedding Crashers 2005,  R)
126
Meet The Fockers 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments