Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. sweetgunner
  2. Sweet

Not in order ...

  sweetgunner's Rating My Rating
1
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
that's my favorite movie ever!!!! david bowie rocks!
2
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
is has the most exiting combination: Guns N Roses and Action!
3
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
a surprising movie!
4
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
5
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
6
National Treasure 2004,  PG)
7
Blast from the Past 1999,  PG-13)
Blast from the Past
this movie totally rocks!
8
Night at the Museum 2006,  PG)
9
Ice Age 2002,  PG)
10
Big Daddy 1999,  PG-13)
11
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
a mix of excellent perform and interesting fiction.
12
School of Rock 2003,  PG-13)
13
Jumanji 1995,  PG)
14
You've Got Mail 1998,  PG)
15
Back to the Future 1985,  PG)
16
Back to the Future Part III 1990,  PG)
17
Back to the Future Part II 1989,  PG)
18
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
19
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
20
O Casamento de Romeu e Julieta (Romeo and Juliet Get Married) 2005,  Unrated)
21
Desperado 1995,  R)
22
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
23
Timeline 2003,  PG-13)
24
Just Married 2003,  PG-13)
25
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
Bridged was the best perform of Renée :)
26
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
i can see that movie a thousand times!
27
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
there are nice rock n roll songs!
28
The Time Machine 2002,  PG-13)
29
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
30
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
31
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
32
Stargate 1994,  PG-13)
33
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
34
Vegas Vacation 1997,  PG)
35
The Craft 1996,  R)
The Craft
i love this movie!
36
Angels in the Outfield 1994,  PG)
37
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
i loved this movie. it was exactly what i was expecting... lots of kung fu with flying kicks! awesome!
38
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
Journey to the Center of the Earth
its awesome!! i love those action/adventure movies :)
39
Taken 2008,  PG-13)
Taken
wonderfull... lots of action and surprises :D
40
Blame It On The Night 1984,  PG-13)
Blame It On The Night
this drama is awesome with a lot of rock from the 80's... finally after so many years i could see it again on HBO :D
41
Angels & Demons 2009,  PG-13)
Angels & Demons
Awesomeee!! Much better than DaVinci Code! A lot of action and a brilliant fiction. Just AMAZING!
42
Private Resort 1985,  R)
Private Resort
this movie was so funny... i wish i could find it on the internet!!
43
Kingpin 1996,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments