Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sweeteye5's Rating My Rating
1
A River Runs Through It 1992,  PG)
2
On a Clear Day You Can See Forever 1970,  G)
3
The Sound of Music 1965,  G)
4
The Color Purple 1985,  PG-13)
5
Purple Rain 1984,  R)
Purple Rain
I have watched this movie more than 30x. I love Prince.
6
Sparkle 1976,  PG)
7
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
8
Sister Act 1992,  PG)
9
Forrest Gump 1994,  PG-13)
10
Beaches 1988,  PG-13)
11
The Preacher's Wife 1996,  PG)
The Preacher's Wife
I love love love love this movie.
12
The Bodyguard 1992,  R)
13
Selena 1997,  PG)
14
Claudine 1974,  PG)
15
Grease 1978,  PG)
16
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
This is one of my most favorite DVD"S
17
Ordinary People 1980,  R)
Ordinary People
This is a very good movie. I love it
18
Waiting to Exhale 1995,  R)
19
Made of Honor 2008,  PG-13)
Made of Honor
I love watching Romantic Movies. This is a very cute Romantic Comedy. It is now one of my favorite movies.
20
Soul Food 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments