Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sweetduckers's Rating My Rating
1
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Great music and incredibly funny. If only Adam Sandler weren't married, he'd be mine!
2
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
4
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Beautiful and a classic since it won all those Academy Awards.
5
American History X 1998,  R)
American History X
Seriously this movie is da Bomb. Everyone, no matter what you are, must watch it. It has so much meaning to our american identity and charisma that to not watch it would be a loss to mankind. I'm serious.
6
Beauty and the Beast 1991,  G)
7
Big Fish 2004,  PG-13)
8
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
9
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Ok, the monkey up the butt scene was incredible, you have to admit.
10
Cars 2006,  G)
Cars
It's soooooooooo good!
11
Casablanca 1942,  PG)
12
Chocolat 2000,  PG-13)
13
Click 2006,  PG-13)
Click
Ummm this is the cutest fucking movie EVER! I was sooo bipolar with it because I both laughed and sobbed. A must see if you haven't yet, I emplore you.
14
Closer 2004,  R)
15
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
This movie is like AMAZING... I'm blown away from the complexity of the plot as well as the awesome cinematography and music. Bravo.
16
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
I wish I was livin in the 70's man...
17
Dead Poets Society 1989,  PG)
18
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
19
Dogma 1999,  R)
20
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
21
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
22
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
So I saw it... and I don't get why everyone is OBSESSED with it. It's a good movie, but not terribly my cup of tea.
23
Forrest Gump 1994,  PG-13)
24
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I love the computer animation and Dory... I can speak whale! hOOOooowww DDooo YYyyyoouuuuU DDDDDooooOOO?
25
Garden State 2004,  R)
26
Gone With the Wind 1939,  G)
27
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
Amazing movie. I loved the subtle theme of it, of how relationships should be from who you are. And of the whole guys must be 90% for the girl to fill in that 10% to begin a relationship... guys take note!
28
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Frickin hilarious
29
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
30
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
OMG Jason Schwartzman is such a hottie in this film!! I loved the indie-cult of it all.... sooo fun.
31
It's a Wonderful Life 1946,  G)
32
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
This movie rocked my socks. It was amazing how they incorporated so many different aspects of philosophy and theology with japanese culture/tradition. And the fight scenes were totally sick, man.
33
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Very well done in terms of concluding the story. I just love how Quentin Tarantino shows a story and beautifully creates a visual masterpiece. Plus the references towards the japanese, hispanic, and american cultures combined through a single character is amazing... loved it!
34
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
OMGGG I want to see this movie soooo badly!
35
Little Miss Sunshine 2006,  R)
36
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
They mentioned MILWAUKEE!! And great Brit film I think....
37
Lucky Number Slevin 2006,  R)
38
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
This movie is amazing. Also it has turned into a pop culture icon in that it's really the last good film of Lindsey lohan and the jokes in it are amazing to the point my friends and I banter with its dialogue on occasion ("she doesnt even go here!" "your mothers chest hair!" "on Wednesdays we wear pink")
39
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
OK this film is stunning. Absolutely stunning. I've read this book, and it's influenced me in so many ways, and seeing this movie was just as inspirational.
40
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Great movie... and it's what got them two together *sniiiiff*
41
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
42
Notting Hill 1999,  PG-13)
43
Office Space 1999,  R)
Office Space
I love this movie!!!
44
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
45
Phantom of the Opera 1943,  Unrated)
46
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Good actors, thin plot. But still great summer movie and I can't wait to see the next one!
47
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
S'ok I guess. Not too much a big fan of prostitute love stories.
48
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
"Do you want to massage my feet??"
"Shut up man!"
49
Ray 2004,  PG-13)
Ray
Crazy good music
50
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
Wonderful suspence, great character build up, kept me at the edge of my seat the entire time. SEE IT!!!
51
Remember the Titans 2000,  PG)
52
Rent 2005,  PG-13)
Rent
La vie boheme!!
53
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
CRAZY psych movie. It made me cry... but it had such an impact that it's really a great movie. And wonderful cinematography.
54
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
55
Saving Private Ryan 1998,  R)
56
She's the Man 2006,  PG-13)
57
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
It is one of my favorite films of all time! The end credits song is also a personal favorite. Such a unique and lovely tale, mixing love, hard work, strength of character and bravery despite the odds (with a little magic working against you)
58
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
59
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
I saw this movie and I didn't really see it because I was having too much fun otherwise. So I guess I have to see it again!
60
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
A very slick movie.. I liked it a lot and the theory behind about just proving the other person correct is pretty deep. Awesome movie... light up!
61
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
I love this movie! It's like "The Godfather" only it's about the opposite of the mafia! In fact, it's about killing the mafia! But I love the fact that a bunch of Irish guys save the day. WOOT!
62
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
63
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
64
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
65
The Breakfast Club 1985,  R)
66
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
67
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
VERY much like the book. If you didn't read it, do it before you see this movie. It'll make more sense, trust me.
68
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
69
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
FUN movie... I really was revved up to drive again! *coz I really dont like it too much*

I'm sooo one of those babes.. made me special :)
70
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
This movie changed my life. I know quote, "Leave the gun, grab the cannoli" as a motto towards my life.
71
The Godfather, Part II 1974,  R)
72
The Godfather, Part III 1990,  R)
73
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
One of THE best movies EVER. It was significant for me because of many aspects to it, but the most important was the woman with the brain tumor who got healed by John Koffee. I think I just about cried my eyes out because of it..... because it hit so close to home with what happened to my mother a few years ago.
74
The Hot Chick 2002,  PG-13)
75
The Last Samurai 2003,  R)
76
The Lion King 1994,  G)
77
The Matrix 1999,  R)
78
The Matrix Reloaded 2003,  R)
79
The Matrix Revolutions 2003,  R)
80
The Mummy 1999,  PG-13)
81
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
82
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
83
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Everyone loves this movie, and the romantic in me really likes this story. However I also found the music to be cheesy and it to be drawn out for too long at parts so it was poorly edited.
84
The Patriot 2000,  R)
85
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
86
The Pianist 2002,  R)
87
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
This movie was amazing... it put everything into perspective that majorly influenced everyone to pursuit their own happiness. A brilliant success and performance by the Smith's.
88
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
GREAT movie... I loved the music and subtle comedy.
89
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
This movie is friggin amazing.
90
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
It was fascinating to see the incorporation of the lives of the characters although they were very different. A bravo job.
91
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
It's really cute <3
92
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
Such a GREAT chick flick. I honestly cried at some parts... but yeh I NEED to get this movie and watch it again!
93
The Sound of Music 1965,  G)
94
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
95
The Wizard of Oz 1939,  G)
96
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
It's good but I'm kinda grossed out by the whole "cutting" thing. I don't get it! Why must people hurt themselves??
97
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I love this movie, I really do but NOT enough to see it again for double the price in this economy. Efff that
98
Tombstone 1993,  R)
99
Tommy Boy 1995,  PG-13)
100
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
This is an AMAZING movie. I was so inspired by the complexity of the plot and the idealism to reflect on my own beliefs, but in a good way, not the way to change them. And the love story is amazing as well.... I WANT TO BUY THIS MOVIE!!!
101
Van Helsing 2004,  PG-13)
102
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
This was VERY good and I loved the music but I didn't like the druggie aspect of it.... but yeh, it was good otherwise. Pretty opposing to the whole "fifties" theme you always think of I guess.
103
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Making a movie about crashing weddings? I guess so! It's funny and star-studded so really a masterpiece of wit and social taboo.
104
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
This movie is SAD! It's all about death. But the acting is killer and it really has an amazing screenplay and the cinematography is just superb.
105
When Harry Met Sally 1989,  R)
106
XXX 2002,  PG-13)
107
Zoolander 2001,  PG-13)
108
You've Got Mail 1998,  PG)
109
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
It's better than it looks and it has a lot of good quotes to take from it.
110
Young Frankenstein 1974,  PG)
111
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
BLANKIE!!! the fricking most AWESOME movie EVER!
112
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
It's a fucking great movie.
113
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
OMG I lovvvveeee this movie! Do you want to die??? I want to seriously buy it but I haven't had any luck in the states...
114
Gigi 1958,  G)
115
Charade 1963,  G)
116
She Done Him Wrong 1933,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments