My Favorite Movies


  swaydontwalk's Rating My Rating
1
Fargo 1996,  R)
Fargo
good snow, great dialogue
2
Psycho 1960,  R)
Psycho
is it just me who finds Perkins cute?
3
Punch-Drunk Love 2002,  R)
Punch-Drunk Love
incredibly sweet yet also made me feel ill
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
perfectly heartbreaking / heartbreakingly perfect
5
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
pyjamas have never seemed so classy
6
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
Me and You and Everyone We Know
strange attraction spreads its wings
7
The Station Agent 2003,  R)
The Station Agent
made me want to swing my legs to & fro. a film about - platonic - friendship: something Hollywood seems strangely wary of.
8
Secretary 2002,  R)
Secretary
everyone else seems to recall it as some sorta softcore art porn. it's a love story! for christsakes.
9
The Wicker Man 1974,  R)
The Wicker Man
deeply odd yet curiously satisfying
10
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
Ghost Dog - The Way of the Samurai
out-assassins Leon with ease

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments