My Favorite Movies
| Swarley's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
All Quiet on the Western Front 1930, Unrated) |
|
| 2 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 3 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972, R) |
|
| 4 |
Le Procès (The Trial) 1963, Unrated) |
|
| 5 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |
|
| 6 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 7 |
The Enigma of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle)(Every Man for Himself and God Against All) 1975, Unrated) |
|
| 8 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 9 |
Mr. Smith Goes to Washington 1939, Unrated) |
|
| 10 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |









