My Favorite Movies
| svukicea's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Cinderella Man: The James J. Braddock Story 2005, Unrated) |
|
| 2 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 3 |
The Forbidden Kingdom 2008, PG-13) |
|
| 4 |
Under Siege 1992, R) |
|
| 5 |
Under Siege 2: Dark Territory 1995, R) |
|
| 6 |
16 Blocks 2006, PG-13) |
|
| 7 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 8 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 9 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 10 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 11 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 12 |
King Solomon's Mines 2004, Unrated) |
|
| 13 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Arabian Nights 2000, Unrated) |
|
| 15 |
Hercules 2005, Unrated) |
|
| 16 |
The Last Legion 2007, PG-13) |
|
| 17 |
Original Sin 2001, R) |
|
| 18 |
Thick as Thieves (The Code) 2008, R) |
|
| 19 |
War (Rogue Assassin) 2007, R) |
|
| 20 |
The Bucket List 2007, PG-13) |
|
| 21 |
Marley & Me 2008, PG) |
|
| 22 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 23 |
Traitor 2008, PG-13) |
|
| 24 |
The Count of Monte Cristo 2002, PG-13) |
|
| 25 |
The Reader 2008, R) |
|
| 26 |
Match Point 2005, R) |
|
| 27 |
The Other Boleyn Girl 2008, PG-13) |
|
| 28 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 29 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 30 |
Changeling 2008, R) |
|
| 31 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 32 |
Escape from Alcatraz 1979, PG) |
|
| 33 |
Happily Ever After 1993, G) |
|
| 34 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 35 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 36 |
Training Day 2001, R) |
|
| 37 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 38 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 39 |
Sahara 2005, PG-13) |
|
| 40 |
What Happens in Vegas 2008, PG-13) |
|
| 41 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 42 |
The Departed 2006, R) |
|
| 43 |
Gridiron Gang 2006, PG-13) |
|
| 44 |
The Game Plan 2007, PG) |
|
| 45 |
Die Another Day 2002, PG-13) |
|
| 46 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 47 |
Dreamer: Inspired by a True Story 2005, PG) |
|
| 48 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 49 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 50 |
Untraceable 2008, R) |
|
| 51 |
Killshot 2009, R) |
|
| 52 |
The Women 2008, PG-13) |
|
| 53 |
French Kiss 1995, PG-13) |
|
| 54 |
Blood and Chocolate 2007, PG-13) |
|
| 55 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 56 |
Catch a Fire 2006, PG-13) |
|
| 57 |
Get Smart 2008, PG-13) |
|
| 58 |
In the Valley of Elah 2007, R) |
|
| 59 |
Man of the Year 2006, PG) |
|
| 60 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 61 |
You Don't Mess with the Zohan 2008, PG-13) |
|
| 62 |
Bachelor Party 1984, R) |
|
| 63 |
21 2008, PG-13) |
|
| 64 |
Amazing Grace 2007, PG) |
|
| 65 |
Arn - Tempelriddaren (Arn: The Knight Templar) 2007, R) |
|
| 66 |
Bloodrayne 2006, R) |
|
| 67 |
Cloverfield 2008, PG-13) |
|
| 68 |
Dan in Real Life 2007, PG-13) |
|
| 69 |
Death Sentence 2007, R) |
|
| 70 |
Stir of Echoes 1999, R) |
|
| 71 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 72 |
The Fall 2006, R) |
|
| 73 |
Wanted 2008, R) |
|
| 74 |
Freedom Writers 2007, PG-13) |
|
| 75 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 76 |
Mongol 2008, R) |
|
| 77 |
Conspiracy 2008, R) |
|
| 78 |
The Golden Compass 2007, PG-13) |
|
| 79 |
Casino 1995, R) |
|
| 80 |
End of Days 1999, R) |
|
| 81 |
Memento 2000, R) |
|
| 82 |
Quantum of Solace 2008, PG-13) |
|
| 83 |
Stargate: Continuum 2008, Unrated) |
|
| 84 |
The Lazarus Project 2008, PG-13) |




















































































