My Favorite Movies


  sveva88's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
<< The greatest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return >>
2
The Notebook 2004,  PG-13)
3
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
<< You have bewitched me, body and soul, and I love... I love... I love you. I never wish to be parted from you from this day on >>
4
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
<< After all... I'm just a girl, standing in front of a boy, asking him to love her >>
5
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
<< And so the lion fell in love with the lamb. >>
6
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
<< The truth is... sometimes I miss you so much I can hardly stand it >>
7
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
<< Sadness is easier because it's surrender. I say make time to dance alone with one hand waving free >>
8
Match Point 2005,  R)
Match Point
<< The man who said "I'd rather be lucky than good" saw deeply into life. People are afraid to face how great a part of life is dependent on luck. It's scary to think so much is out of one's control. There are moments in a match when the ball hits the top of the net, and for a split second, it can either go forward or fall back. With a litte luck, it goes forward, and you win. Or maybe it doesn't, and you lose. >>
9
A Walk to Remember 2002,  PG)
10
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
<< I've been dreaming of a true love's kiss
And a prince I'm hoping comes with this
That's what brings everaftering so happy
And that's the reason we need lips so much
Four lips are the only things that touch
So to spend a life of endless bliss
Just find who you love through true love's kiss >>
11
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
12
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
<< Anyone can cook aloo gobi, but who can bend a ball like Beckham? >>
13
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
<< I do not know if life is greater than death, but love was more than either >>
14
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
<< Carpe diem, seize the day, boys... make your lives extraordinary >>
15
Love Actually 2003,  R)
16
Anastasia 1997,  G)
17
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
<< I know you
I walked with you once upon a dream.
I know you
The gleam in your eyes is so familiar a gleam
Yes, I know it's true
that visions are seldom all they seem
But if I know you, I know what you'll do
You'll love me at once
the way you did once upon a dream >>
18
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
<< Let's never come here again because it will never be as much fun >>

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments