My Favorite Movies


  svenusling's Rating My Rating
1
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
2
As It Is in Heaven (Så som i himmelen) 2004,  Unrated)
3
M 1931,  Unrated)
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
5
Chicken Run 2000,  G)
Chicken Run
The absolutely best animated movie in the history of animated movies.
Smart, funny, sweet and wonderful parodies of all types of movies. From Braveheart to Indiana Jones to The Great Escape.
The music is wonderful too.
6
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 1993,  Unrated)
7
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
The extended version that is.














The extended version is much better.
9
The Princess Bride 1987,  PG)
10
V for Vendetta 2006,  R)
11
Ratatouille 2007,  G)
12
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
13
His Girl Friday 1940,  Unrated)
14
Eddie Izzard - Dress to Kill 1999,  Unrated)
15
The Abyss 1989,  PG-13)
16
Sleuth 1972,  PG)
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
18
Sällskapsresan (The Charter Trip) 1980,  Unrated)
19
The Prestige 2006,  PG-13)
20
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
21
Braveheart 1995,  R)
22
Schindler's List 1993,  R)
23
WALL-E 2008,  G)
24
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
25
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
26
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
27
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
28
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
29
The Hunchback of Notre Dame 1939,  Unrated)
30
Farscape: The Peacekeeper Wars 2004,  PG)
31
The Dark Knight 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments