My Favorite Movies


  svenks's Rating My Rating
1
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Greatest movie ever!
One of the finest movies with awesome cast and clever plot. A must watch!
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
LOTR doesn't need any introduction.. I bet you have already seen this, if not please die.
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
5
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
Love Tom Cruise's performance! Watch it!
6
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Miracles do happen. Tom Hanks is definitely one of the proofs for that fact. I like this movie.
7
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Is there anyone who doesn't love 'Mafia + Al Pacino' combination. Marlon is just an added bonus :P
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
9
The Godfather, Part III 1990,  R)
10
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Wonderful star cast and a wonderful story punctuated by a neat Kevin Spacey performance. Love it!
11
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
12
The Great Escape 1963,  Unrated)
13
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Timeless classic! Movie stretches more than 2 hrs 15 minutes....and you won't feel the pain of the journey. Beautiful movie!
14
The Life of David Gale 2003,  R)
15
American Beauty 1999,  R)
16
K-PAX 2001,  PG-13)
17
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
The board which decided to give away all academy awards to Titanic instead of this movie deserve cruel death.It's pathetic that this movie lost to teenie weenie Titanic blitz!
18
The Incredibles 2004,  PG)
19
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
20
Reservoir Dogs 1992,  R)
21
Toy Story 1995,  G)
22
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
23
Toy Story 2 1999,  G)
24
Finding Nemo 2003,  G)
25
Apocalypto 2006,  R)
26
300 2007,  R)
300
Incredible action movie. Loved it to death.
27
King Kong 2005,  PG-13)
28
Enemy at the Gates 2001,  R)
29
Ice Age 2002,  PG)
30
Sicko 2007,  PG-13)
31
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
32
The Mummy 1999,  PG-13)
33
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
34
Schindler's List 1993,  R)
35
Jurassic Park 1993,  PG-13)
36
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
37
School of Rock 2003,  PG-13)
38
The Untouchables 1987,  R)
39
The Fifth Element 1997,  PG-13)
40
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
41
American History X 1998,  R)
42
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
43
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments