My Favorite Movies


  1. svendbc
  2. Svend

Give list a short description

  svendbc's Rating My Rating
1
The Blossoming of Maximo Oliveros (Ang Pagdadalaga ni Maximo Oliveros) 2005,  Unrated)
2
Lan Yu 2001,  R)
3
Pixote: A Lei do Mais Fraco (Pixote) (Pixote, the Law of the Weakest) 1981,  R)
4
Sheng xia guang nian, (Eternal Summer) 2006,  Unrated)
5
Hamam (Steam: The Turkish Bath) 1997,  Unrated)
6
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
7
Rak haeng Siam (The Love of Siam) 2007,  Unrated)
8
Boys Don't Cry 1999,  R)
9
Beautiful Boxer 2004,  Unrated)
10
My Beautiful Laundrette 1985,  R)
11
Transamerica 2005,  R)
12
Beautiful Thing 1996,  R)
13
My Own Private Idaho 1991,  R)
14
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
15
The Crying Game 1992,  R)
16
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
17
Billy Elliot 2001,  R)
18
Death in Venice 1971,  PG)
19
My Life in Pink (Ma Vie en Rose) 1997,  R)
20
La Cage Aux Folles 1978,  R)
21
Cabaret 1972,  PG)
22
The Boys of St. Vincent 1991,  R)
23
Little Miss Sunshine 2006,  R)
24
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) 1938,  Unrated)
25
Bagdad Cafe 1987,  PG)
26
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
27
Ratatouille 2007,  G)
28
Mickybo and Me 2005,  R)
29
Moličre 1980,  Unrated)
30
Terms of Endearment 1983,  PG)
31
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
32
The Celebration (Festen) 1998,  R)
33
Amadeus 1984,  PG)
34
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
35
Babettes Gćstebud (Babette's Feast) 1987,  G)
36
The Mission 1986,  PG)
37
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
38
Happy Endings 2005,  R)
Happy Endings
I loved this film just, the way it was...
39
Strictly Ballroom 1992,  PG)
40
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
41
Providence 1977,  R)
42
Bent 1997,  NC-17)
43
Halfaouine: Boy of the Terraces 1990,  Unrated)
44
The Elephant Man 1980,  PG)
45
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
46
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
It took me nearly twenty years to finally get to see this film. I am so happy I got the chance. It was an amazing, emotional but never sentimental drama of life pictured by an exceptional female cast. Chapeau bas to everyone involved in this film
47
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
Mindboggling, and unforgettable. Fell in love with Joseph Cross (Augusten) as a matter of fact
48
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita č bella)
There never was a film like this! Finito basta!
49
You I Love (Ya lyublyu tebya) 2003,  Unrated)
50
Priest 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments