My Favorite Movies


  Suzq22's Rating My Rating
1
The Lost Boys 1987,  R)
2
The Princess Bride 1987,  PG)
3
The Usual Suspects 1995,  R)
4
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
5
A Clockwork Orange 1971,  R)
6
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
7
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
8
All the Mornings of the World (Tous Les Matins du Monde) 1991,  Unrated)
9
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964,  G)
10
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) 1961,  Unrated)
11
300 2007,  R)
300
one word... WOW!
12
Ghost in the Shell 1996,  R)
13
Kuraingu furîman (Crying Freeman) 2003,  Unrated)
Kuraingu furîman (Crying Freeman)
I saw this anime several years ago [I was about 14yrs]. It was my 1st ever intro. to the Japanime genre, and I was hooked on amine ever since.
To this day, I consider it one of the best.
14
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Also known as : le fabuleux destin d'Amelie Poulain.

A Magical movie.
I enjoy it every time.

And hving been to places in Paris where about it was filmed, it's even more magically special.
15
The Notebook 2004,  PG-13)
16
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
17
Cry-Baby 1990,  PG-13)
18
Zerophilia 2006,  Unrated)
Zerophilia
Sex definitely changes you!
So I FINALLY got to see Zerophilia (after having ordered it from Amazon), and I tell you it was a gem!
For those who haven't yet seen it, then do so ASAP - for those who hv, you know what I'm talking about.
It was cute and funny. Okay not over the top like some Hollywood productions, but it had that uniqueness of an "Indy" (independent film) feel to it.
I found myself chuckling and L-ing O L at some parts, and feeling the main character's (Luke's) frustration on the whole gender switching ordeal.

And of course, I found myself asking the question(s), what would it be like to gender switch on a whim? (although in the film there was more "manipulation" required ;) than just a whim).
And then, what gender would I ultimately choose to be?
And of course, Kyle Schmid (as Max) and the great "reveal" in the shower scene! <-- That really got me! I literally said out loud (but to myself): "Wow, I didn't see that coming!"
And then things just fell into place.
I'm so glad I discovered this film (and of course if not having become a fan of Kyle since seeing him in "Blood Ties", I may have NEVER known about it.)
Zerophilia is a definite must see!!
19
Dracula 2000 2000,  R)
20
North by Northwest 1959,  Unrated)
21
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
22
Rope 1948,  PG)
23
Dial M for Murder 1954,  PG)
24
Citizen Kane 1941,  PG)
25
Blade Runner 1982,  R)
26
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
I love love love this movie!
One of my all time favourite fantasy films.
I just love the music, and the magical settings... and Bowie as the goblin king...
Wonderful, touching and funny!
27
Interview with the Vampire 1994,  R)
28
Crying Freeman 1995,  Unrated)
29
West Side Story 1961,  PG)
30
Grease 1978,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments