My Favorite Movies


  suze1958's Rating My Rating
1
The Razor's Edge 1946,  Unrated)
The Razor's Edge
A looooonnnng movie, but really good.
2
All About Eve 1950,  PG)
All About Eve
I think I like Anne Baxter in this move more so than Bette Davis.....remember Anne Baxter in The Ten Commandments?
3
The Yearling 1946,  G)
4
Born to Be Bad 1934,  Unrated)
5
The Quiet Man 1952,  Unrated)
6
Mrs. Parkington 1944,  Unrated)
7
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
Sunset Boulevard
I think this is a drama, somehow it makes me laugh like a comedy at times, what a freaky lookin old hoopty of a car.........hey.....didn't Carol Burnett do a funny take-off of this movie........??
8
Top Hat 1935,  Unrated)
Top Hat
The best fance steps ever, the best couple to dance, no-one can come close.
9
The Women 1939,  Unrated)
The Women
Absolutely a must see! Norma Shearer, and Rosalind Russell are great in this film!
10
His Girl Friday 1940,  Unrated)
His Girl Friday
Very Funny, you got to keep on your toes as Cary Grant and Rosalind Russell are so fast with their lines. Good film!
11
The Bishop's Wife 1947,  Unrated)
The Bishop's Wife
A big thumbs up, would watch this over and over again. I love it!
12
The Valley of Decision 1945,  Unrated)
The Valley of Decision
I can sit at home and watch movies like this all day and all night long.
13
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
All time favorite for many!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments