My Favorite Movies


  susy176's Rating My Rating
1
Revolutionary Road 2008,  R)
2
Atonement 2007,  R)
3
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
The Cider House Rules
The most moving, truthful and beautiful movie I've ever seen. The soundtracks is one of the best ever and the performances are stunning. Really love it! It's surely in my top 10 <3
4
Closer 2004,  R)
5
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
I love Minghella's way to tell about the past: it's true, it's strong enough and sentimental enough, it's not rhetorical, amazing actors, great story... absolutely divine.
6
The Departed 2006,  R)
7
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
The modern movie which represents Cinema
8
Pride and Prejudice 2005,  PG)
9
Gone With the Wind 1939,  G)
10
The Dark Knight 2008,  PG-13)
11
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
My fav commedy, it's absolutely awesome!
12
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
13
Sleuth 2007,  R)
Sleuth
The greatest fight of talents I've ever seen. A movie entirerly based on the performances of these 2 amazing actors, and it's one of the most interesting and beautiful films without needing anything else.
14
Casino Royale 2006,  PG-13)
15
Body of Lies 2008,  R)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The perfect fantasy
17
Match Point 2005,  R)
18
Scoop 2006,  PG-13)
19
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
One of the best actions ever.It's not the average impossible-like action, it's very realistic, there no "good vs. bad guys" thing and no moral or rhetorical message.
20
The Italian Job 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments