My Favorite Movies
| Suspira44's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Awful Truth 1937, Unrated) |
|
| 2 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 3 |
A Night at the Opera 1935, Unrated) |
|
| 4 |
Merrily We Live 1938, Unrated) |
|
| 5 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 6 |
Arsenic and Old Lace 1944, Unrated) |
|
| 7 |
The Lady Eve 1941, Unrated) |
|
| 8 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 9 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 10 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 11 |
Ladies in Love 1936, Unrated) |
|
| 12 |
In Old Chicago 1938, Unrated) |
|
| 13 |
The Rains Came 1939, Unrated) |
|
| 14 |
The Mark of Zorro 1940, Unrated) |
|
| 15 |
Blood and Sand 1941, Unrated) |
|
| 16 |
The Razor's Edge 1946, Unrated) |
|
| 17 |
Nightmare Alley 1947, Unrated)
Absolutely incredible film - and it really is Tyrone Power's greatest performance. Unfortunately, the film was too ahead of its time and Zanuck hated it and withdrew it from distribution and gave it no publicity. I'm introducing it on January 8, a new print of it, at the Dryden Theater in Rochester, New York. |
|
| 18 |
Witness for the Prosecution 1957, Unrated) |
|
| 19 |
Top Hat 1935, Unrated) |
|
| 20 |
Swing Time 1936, Unrated) |
|
| 21 |
The Uninvited 1944, Unrated) |
|
| 22 |
Gaslight 1944, Unrated) |
|
| 23 |
Laura 1944, Unrated) |
|
| 24 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 25 |
The Bishop's Wife 1947, Unrated) |
|
| 26 |
The Red Shoes 1948, R) |
|
| 27 |
Holiday Inn 1942, Unrated) |
|
| 28 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 29 |
Shadow of a Doubt 1943, PG) |
|
| 30 |
Foreign Correspondent 1940, Unrated) |
|
| 31 |
Notorious 1946, Unrated) |
|
| 32 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 33 |
Dark Victory 1939, Unrated) |
|
| 34 |
Gilda 1946, PG) |
|
| 35 |
Mildred Pierce 1945, Unrated) |
|
| 36 |
Bell, Book and Candle 1958, Unrated) |
|
| 37 |
Midnight Lace 1960, R) |
|
| 38 |
The Miracle Worker 1962, Unrated) |
|
| 39 |
Mr. Smith Goes to Washington 1939, Unrated) |
|
| 40 |
Charade 1963, G) |
|
| 41 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 42 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 43 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 44 |
Ordinary People 1980, R) |
|
| 45 |
The Verdict 1982, R) |
|
| 46 |
Dead Again 1991, R) |
|
| 47 |
Fargo 1996, R) |
|
| 48 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 49 |
The Razor's Edge 2001, Unrated) |













































