My Favorite Movies


  susanbowes1's Rating My Rating
1
Alien 1979,  R)
2
Awake 2007,  R)
Awake
christensen blew me away
3
Blade Runner 1982,  R)
4
The Butterfly Effect 2004,  R)
5
A Clockwork Orange 1971,  R)
6
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
7
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
makes you think!
8
The Green Mile 1999,  R)
9
The Godfather 1972,  R)
10
The Godfather, Part II 1974,  R)
11
I Am Sam 2001,  PG-13)
12
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
13
I, Robot 2004,  PG-13)
14
Independence Day 1996,  PG-13)
15
Jaws 1975,  PG)
16
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
good action flick
17
Jurassic Park 1993,  PG-13)
18
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
depp was great.
21
Pitch Black 2000,  R)
22
Platoon 1986,  R)
23
The Shining 1980,  R)
24
Signs 2002,  PG-13)
25
The Silence of the Lambs 1991,  R)
26
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
christensen's acting grabbed me.
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
great acting and action. loved christensen and portman together. good chemisty.
30
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
31
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
32
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
33
The Terminator 1984,  R)
34
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
good flick, but too much about love story. wanted to learn more about the tragedy.
35
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
good remake, but liked the original better.
36
New York, I Love You 2008,  R)
New York, I Love You
I want to see anything Hayden Christensen is in. He's my favorite actor.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments