My Favorite Movies
| surimalik87's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 2 |
A Bridge Too Far 1977, R) |
|
| 3 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 4 |
Lagaan - Once Upon a Time in India 2001, PG) |
|
| 5 |
Jo Jeeta Wohi Sikandar 1992, Unrated) |
|
| 6 |
The Rock 1996, R) |
|
| 7 |
The Desert Rats 1953, Unrated)
desert rats wud, for any war movie lover, be a timeless classic ....with a powerful performance by the lead brit officer(dnt knw his name) action sequences are pretty amazing considering the time around which this movie wuz made. The plot is extremely involving n keeps the audience at the edge of their seats also there is a tinge of emotions thrown in with the interaction of the brit officer with his former teacher who is now a soldier under him....altogether definitely a must watch types |
|
| 8 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 9 |
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005, PG) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |










