My Favorite Movies


  surganlioglu's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
2
Batman 1989,  PG-13)
3
Beetlejuice 1988,  PG)
4
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
5
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
6
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
7
Die Hard 1988,  R)
8
Donnie Darko 2001,  R)
9
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
10
Finding Nemo 2003,  G)
11
Ghostbusters 1984,  PG)
12
Gone With the Wind 1939,  G)
13
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
14
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
15
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
16
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
17
Saving Private Ryan 1998,  R)
18
Schindler's List 1993,  R)
19
Shrek 2001,  PG)
20
Sin City 2005,  R)
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
22
The Color Purple 1985,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
25
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
26
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
27
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
28
The Usual Suspects 1995,  R)
29
The Wizard of Oz 1939,  G)
30
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
31
Trainspotting 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments