Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Surfer567Rosa's Rating My Rating
1
Point Break 1991,  R)
Point Break
FUCK the fast and the furious...
2
Suicide Kings 1997,  R)
Suicide Kings
i don't know why i love this movie so much, but i do. it's probably just b/c christopher walken is in it...
3
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
scary, different and wonderful. all horror movies should be this interesting.
4
Halloween 1978,  R)
Halloween
i'd love to say that i think it's a shame that they ruined this w/ so many crappy sequels...but i'd be lying.
5
Help! 1965,  G)
Help!
classic. how fucking ridiculous is this movie? i love it.
6
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
arranging your albums autobiographically is the ONLY way to arrange them.
7
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
some people think this butchered the original story...and i do not associate w/ those people.
8
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites
not many movies can capture an era this well. classic.
9
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
GREAT great great movie. always worth the watch, even if you've seen it dozens of times. quality acting and story.
10
SLC Punk 1998,  R)
SLC Punk
fantastic. an intelligent look at the punk philosophy.
11
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
i cannot say anything bad about this movie. damn the man.
12
Clerks 1994,  R)
Clerks
"my girlfriend sucked 37 dicks!" "in a row?"
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
this movie proves that originality is still possible in film.
14
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
jason lee makes this movie. brody may be the most quotable character of all time.
15
Dogma 1999,  R)
Dogma
very clever & funny take on religion. buddy crhist? come on. superb.
16
Clay Pigeons 1998,  R)
Clay Pigeons
vince vaughn...evil cowboy. the role he was born to play.
17
The Crow 1994,  R)
The Crow
why did they make a sequel and a tv series off of this? to piss me off? don't fuck w/ the crow.
18
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
evil will always triumph b/c good is dumb...
19
Jaws 1975,  PG)
Jaws
the video game was also worthy of 5 stars.
20
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
it's pretty difficult for john cusack to do any wrong...and jeremy piven was still bald...
21
The Chumscrubber 2005,  R)
The Chumscrubber
"...it's for school." the comedy/misfortune of the gap between the children and the parents is the reality of it. quite good for a movie w/ neither chum nor scrubbers.
22
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
the movie goes between funny and heartbreaking w/ complete ease.
23
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
this is one of the most steadily funny movies ever created...upon first viewing, but now it's lost some luster. if the movie was entirely paul rudd and seth rogan...well, fuck...it may have been the greatest movie ever made. sadly, this is not the case.
24
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
the most inappropriate children's movie ever made.
25
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
more than lived up to the challenge of following up the original. hilarious.
26
Go 1999,  R)
Go
no one realizes how good this movie is until they see it. very funny and timothy olyphant is the man.
27
Idle Hands 1999,  R)
Idle Hands
seth green and elden henson are hands down the best part of this movie. they make up for jessica alba three-fold.
28
Gossip 2000,  R)
Gossip
gossip didn't fare very well when it was released, but i think it was a pretty clever movie.
29
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
is it possible for a movie to be gorgeous? this one makes me think yes.
30
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
it took me more than one viewing to be able to understand the liverpool accents since i was probably barely in double digits when i saw this, but i still knew it was funny.
31
Three Amigos! 1986,  PG)
Three Amigos!
el guapo will go down as the greatest villain in cinematic history.
32
The 27 Club 2008,  Unrated)
The 27 Club
very powerful movie. it's not often that a movie can rely so heavily on the emotion, but this one does it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments