My Favorite Movies


  surfdoggie1's Rating My Rating
1
Old School 2003,  R)
Old School
Hillarious!
2
Office Space 1999,  R)
Office Space
Thank You Mike Judge! This is one of my favorite feel good movies! Funny performances from everybody, very enjoyable comedy...
3
Half Baked 1998,  R)
Half Baked
a classic
4
Crank 2006,  R)
Crank
non stop ADRENALINE! Jason Statham is at his BEST! I love this movie! no way you'll fall asleep watching this one!
5
There's Something About Mary 1998,  R)
6
The Incredibles 2004,  PG)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
10
Spider-Man 2002,  PG-13)
11
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
Rob Zombie is da' MAN!
12
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
great film
13
50 First Dates 2004,  PG-13)
14
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
15
Mystery, Alaska 1999,  R)
Mystery, Alaska
not just about a hockey game!
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
my favorite of the 3...
17
1408 2007,  PG-13)
1408
ok first off, if you are expecting more detail from the movie than the Stephen King short story, stop now. I enjoyed 1408 because of John Cusaak, great performance! Samual L. Jackson is superb as the hotel manager, but I wish his role was longer. I feel that there was more to his part than the director allowed us to know. It is a good thriller and will keep you guessing, but as it ends, you still have some unanswered questions. In all, it's good but could have been better.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments