My Favorite Movies


  suprnova53's Rating My Rating
1
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
The Outlaw Josey Wales
It's Clint..
2
Buck and the Preacher 1972,  PG)
Buck and the Preacher
when we needed to see it.. this was done in good taste and I enjoyed it..
3
They Live 1988,  R)
They Live
Roddy Piper's first movie.. I think he should have made more movies..
4
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
Splendor in the Grass
this is a girl love story movie.. the love story of the ages.. check it out.. very good movie..
5
School Daze 1988,  R)
School Daze
Excellent Movie..
6
Crooklyn 1994,  PG-13)
Crooklyn
I laughed and Cryed.. this movie had me thinking of my mother..
7
Stormy Weather 1943,  Unrated)
Stormy Weather
Singing and Dancing.. Leana Horne, Cab, and the band.. all good the movie was interesting..
8
That's Entertainment 1974,  G)
That's Entertainment
I like old movies.. and this one is my favorite.. everybody in it I like..
9
That's Entertainment 2 1976,  G)
That's Entertainment 2
Not as good as the first one.. but I still enjoyed it..
10
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I am a Matrix head..sad that it will never be another Matrix movie..
11
The Matrix Reloaded 2003,  R)
12
The Matrix Revolutions 2003,  R)
13
Moby Dick 1998,  PG)
Moby Dick
Big Fish.. killing fisher men.. determined captain to catch his butt.. I like the old one.. Greogory Peck..
14
5 Fingers of Death (Tian xia di yi quan) 1972,  R)
5 Fingers of Death (Tian xia di yi quan)
My first martial arts movie.. my kids where little boys.. 42nd street movie..
15
The Five Heartbeats 1991,  R)
The Five Heartbeats
"You sure you wanna sing with old Eddie Kane"
16
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
Bruce Lee.. mann comeon!..
17
Dragon Fire 1993,  R)
18
The Last Dragon 1985,  PG-13)
The Last Dragon
This was a funny good exploit movie.. I use to hang at the Paradise Garage.. and the young fella who played the Dragon was one of Larry Levans break dancers..
19
Kiss of the Dragon 2001,  R)
Kiss of the Dragon
I loved when Jet kissed the cop.. that's all I need to say.. Great movie.. good fight scenes
20
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) 1994,  R)
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu)
The colors in this movie was awsome..
21
In the Heat of the Night 1967,  Unrated)
In the Heat of the Night
Because they call him Mr. Tibbs..
22
White Heat 1949,  Unrated)
White Heat
Look Ma!! I'm On Top Of The World!!!
23
Car Wash 1976,  PG)
Car Wash
Richard Pryor.. classic movie..
24
Cotton Comes to Harlem 1970,  R)
Cotton Comes to Harlem
I know you remember this movie.. Redd Foxx was crazy..
25
Harlem Nights 1989,  R)
Harlem Nights
Sunshine!!! :) "Hello is your mother home" Hello Barbara I aint coming home no more!
26
The Cotton Club 1984,  R)
The Cotton Club
The Hines brothers..
27
Hell Up In Harlem 1973,  R)
Hell Up In Harlem
Black man come to kick butt..
28
A Rage in Harlem 1991,  R)
A Rage in Harlem
funny movie..
29
King of New York 1990,  R)
King of New York
My cousin Michael Guest is in this movie.. he was the cop at the end who set up the sting..
30
Across 110th Street 1972,  R)
Across 110th Street
Anthony Quinn and Yappet.. good ass movie..
31
Abbott and Costello Meet Frankenstein 1948,  Unrated)
Abbott and Costello Meet Frankenstein
I like them.. end of story..
32
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1953,  Unrated)
33
The Curse of the Werewolf 1961,  Unrated)
34
Buck Privates 1941,  Unrated)
Buck Privates
Who's on First.. I dont know..he's on 3rd base.. the best comic routine.. plus the Andrew sisters singing .. You're a Lucky Fella Mr. Smith..
35
Sugar Hill 1994,  R)
Sugar Hill
I can relate to this movie.. a lot of my past and childhood.. great urban movie..
36
Glory 1989,  R)
37
Back to the Future 1985,  PG)
38
Back to the Future Part III 1990,  PG)
39
Back to the Future Part II 1989,  PG)
40
Singin' in the Rain 1952,  G)
41
The Terminator 1984,  R)
42
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
43
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
44
Silverado 1985,  PG-13)
45
Stagecoach 1939,  Unrated)
46
House of Usher (The Fall of the House of Usher) 1960,  Unrated)
47
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
48
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
49
The Pit and the Pendulum 1991,  R)
50
The Money Pit 1986,  PG)
51
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) 1961,  Unrated)
52
Lackawanna Blues 2005,  Unrated)
53
Lady Sings the Blues 1972,  R)
54
The Blues Brothers 1980,  R)
55
The Tingler 1959,  Unrated)
56
The Birds 1963,  PG-13)
57
Die Hard 1988,  R)
58
Top Hat 1935,  Unrated)
59
The Ten Commandments 1923,  Unrated)
60
Ben Hur 2003,  Unrated)
61
Night of the Living Dead 1990,  R)
62
Ziegfeld Follies 1946,  Unrated)
63
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
64
National Treasure 2004,  PG)
65
The Mummy 1999,  PG-13)
66
The Mummy 1932,  Unrated)
67
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
68
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
69
A League of Their Own 1992,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments