My Favorite Movies
| suprabuddha's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 2 |
The Last King of Scotland 2006, R) |
|
| 3 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 4 |
Cloverfield 2008, PG-13) |
|
| 5 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 6 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 7 |
300 2007, R) |
|
| 8 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 9 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 10 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 11 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 12 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 13 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 14 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 15 |
Alien 1979, R) |
|
| 16 |
Wizard of Oz 1925, Unrated) |
|
| 17 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 18 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 19 |
The Stepford Wives 2004, PG-13) |
|
| 20 |
CSA: Confederate States of America 2003, PG-13) |
|
| 21 |
Dangerous Liaisons 1988, R) |
|
| 22 |
The Notorious Bettie Page 2005, R) |
|
| 23 |
Dreamgirls 2006, PG-13) |
|
| 24 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 25 |
Crash 1996, NC-17) |
|
| 26 |
Far From Heaven 2002, PG-13) |
|
| 27 |
Cross of Iron 1976, R) |
|
| 28 |
The Crying Game 1992, R) |
|
| 29 |
Ararat 2002, R) |
|
| 30 |
Clockers 1995, R) |
|
| 31 |
25th Hour 2003, R) |
|
| 32 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 33 |
Fatherland 1994, Unrated) |
|
| 34 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 35 |
The Wild Bunch 1969, R) |
|
| 36 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 37 |
M. Butterfly 1993, R) |
|
| 38 |
Aeon Flux 2005, PG-13) |
|
| 39 |
Husbands and Wives 1992, R) |
|
| 40 |
Crimes and Misdemeanors 1989, PG-13) |
|
| 41 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 42 |
Bamboozled 2000, R) |
|
| 43 |
He Got Game 1998, R) |
|
| 44 |
The Manchurian Candidate 2004, R) |
|
| 45 |
Michael Collins 1996, R) |
|
| 46 |
The Skeleton Key 2005, PG-13) |
|
| 47 |
Avalon 2001, R) |
|
| 48 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 49 |
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984, R) |
|
| 50 |
The Craft 1996, R) |
|
| 51 |
Little Buddha 1994, PG) |
|
| 52 |
Ran 1985, R) |
|
| 53 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated) |
|
| 54 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 55 |
Black Snake Moan 2007, R) |
|
| 56 |
The Producers 2005, PG-13) |
|
| 57 |
Idlewild 2006, R) |
|
| 58 |
The Way of the Gun 2000, R) |
|
| 59 |
Richard III 1995, R) |
|
| 60 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 61 |
Persepolis 2007, PG-13) |
|
| 62 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 63 |
The Lover (L'amant) 1992, R) |
|
| 64 |
Memento 2000, R) |
|
| 65 |
Fellini - Satyricon (The Degenerates) 1969, R) |
|
| 66 |
Bird 1988, R) |
|
| 67 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 68 |
Mighty Aphrodite 1995, R) |
|
| 69 |
Small Time Crooks 2000, PG) |
|
| 70 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 71 |
The Queen 2006, PG-13) |
|
| 72 |
Gattaca 1997, PG-13) |
|
| 73 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 74 |
Alexander 2004, R) |
|
| 75 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 76 |
Starting Out in the Evening 2007, PG-13) |
|
| 77 |
Michael Clayton 2007, R) |
|
| 78 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 79 |
The Proposition 2005, R) |
|
| 80 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 81 |
Waitress 2007, PG-13) |
|
| 82 |
An American Crime 2007, R) |
|
| 83 |
Big Fan 2009, R) |
|
| 84 |
Tyson 2009, R) |
|
| 85 |
District 9 2009, R) |
|
| 86 |
Mother and Child 2010, R) |
|
| 87 |
Ride with the Devil 1999, R) |
|
| 88 |
Behind The Burly Q 2010, Unrated) |
|
| 89 |
Bigger, Stronger, Faster* 2008, PG-13) |
|
| 90 |
Agora 2009, R) |
|
| 91 |
A Scanner Darkly 2006, R) |
|
| 92 |
Hot Coffee 2011, Unrated) |
|
| 93 |
Good Hair 2009, PG-13) |
|
| 94 |
The Fighter 2010, R) |
|
| 95 |
Casino 1995, R) |
|
| 96 |
Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles 1975, Unrated) |
|
| 97 |
Farinelli 1994, R) |
|
| 98 |
A Song of Innocence 2005, Unrated) |
|
| 99 |
Habit 1996, Unrated) |
|
| 100 |
Clash of the Titans 2010, PG-13) |
|
| 101 |
Captain America: The First Avenger 2011, PG-13) |
|
| 102 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 103 |
Romper Stomper 1993, NC-17) |
|
| 104 |
Midnight Express 1978, R) |
|
| 105 |
Waking Life 2001, R) |
|
| 106 |
Black Swan 2010, R) |
|
| 107 |
The Wrestler 2008, R) |
|
| 108 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 109 |
Glengarry Glen Ross 1992, R) |
|
| 110 |
South of the Border 2010, PG) |
|
| 111 |
Cyrus 2010, R) |
|
| 112 |
Lolita 1962, Unrated) |
|
| 113 |
Lolita 1997, R) |
|
| 114 |
Day Night Day Night 2006, G) |
|
| 115 |
They Live 1988, R) |
|
| 116 |
Contagion 2011, PG-13) |



















































































































