My Favorite Movies
| SuperStarDust's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG)
Farris is my HERO!! My favorite movie of all times has a character that has everything many people think is the ideal to be popular. But I like Ferris not because of his popularity but for his bliss. The way he sees life is so exciting which makes he want to experience everything is his life and urges us to try as well. |
|
| 2 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 3 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 4 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 5 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 6 |
Benji 1974, G) |
|
| 7 |
300 2007, R) |
|
| 8 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 9 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 10 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 11 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 12 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |












