Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  superjagcb's Rating My Rating
1
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Excellent movie. Touching, tough, emotional, strong and awesome.
2
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Disney did it again. Such a sweet movie, AWESOME scenes and a story that is too cute.
3
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
Very sweet. Lovely insight towards Peter Pan
4
Piglet's Big Movie 2003,  G)
Piglet's Big Movie
Cute cute cute. Piglet is incredibly cute. even for adults, this one is adorable.
5
The Tigger Movie 2000,  G)
The Tigger Movie
Adorable, funny, sweet and touching.
6
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Breathtaking from start to end. Songs are great too.
7
Antarctica (Nankyoku Monogatari) 1983,  G)
Antarctica (Nankyoku Monogatari)
THE best movie I've ever seen. It's in Japanese but the story is just awesome (real life too)), the filming exquisite, the music beyond excellent and so so touching.
8
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Awesome film. Nice story, emotional and a good view of Pearl Harbor and its happenings.
9
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
Excellent movie, perfect cast, funny story and just overal a delight.
10
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
The Horse Whisperer
Tearjerker, strong story. Well made. A keeper.
11
Dodson's Journey 2001,  PG-13)
Dodson's Journey
So sweet and nothing bad or evil in it. Feel good movie. Can see it over and over.
12
The Man Who Lost Himself (The Stranger I Married) 2005,  Unrated)
The Man Who Lost Himself (The Stranger I Married)
True story brought into a movie that sticks. Excellent acting of David James Elliott. Very toughing.
13
Still Small Voices 2007,  Unrated)
Still Small Voices
Sixth Sense idea. Great acting by Catherine Bell. Suspence present and overal a real good movie.
14
Brother Bear 2003,  G)
Brother Bear
Sweet movie, awesome soundtrack and Bear Koda a total cutie.
15
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Hilarious from beginning to end. Soundtrack wonderful, story fun and perfect cast for the voices/characters.
16
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
Amazing movie. Excellent cast. One of the best movies around.
17
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
Antwone Fisher
Great story, tear jerker ending and just really great overal.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments