My Favorite Movies


  superhat's Rating My Rating
1
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
2
Escape from New York 1981,  R)
3
The Great Race 1965,  Unrated)
4
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
5
Rollerball 1975,  R)
6
The Beastmaster 1982,  PG)
7
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
8
Looker 1981,  PG)
9
Resident Evil 2002,  R)
10
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
11
Ultraviolet 2006,  PG-13)
12
An American Werewolf in London 1981,  R)
13
The Hidden 1987,  R)
14
The Thing 1982,  R)
15
Scanners 1981,  R)
16
From Beyond 1986,  R)
17
Re-Animator 1985,  R)
18
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
19
Lifeforce 1985,  R)
20
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
21
Pitch Black 2000,  R)
22
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
23
Firestarter 1984,  R)
24
Dark Star 1974,  G)
25
Alien 1979,  R)
26
Aliens 1986,  R)
27
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
28
TRON 1982,  PG)
29
Blade Runner 1982,  R)
30
The Matrix 1999,  R)
31
The Fifth Element 1997,  PG-13)
32
Lost in Space 1998,  PG-13)
33
Total Recall 1990,  R)
34
Predator 1987,  R)
35
The Terminator 1984,  R)
36
Speed 1994,  R)
37
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
38
Stargate 1994,  PG-13)
39
Demolition Man 1993,  R)
40
Point of No Return (The Assassin) 1993,  R)
41
Single White Female 1992,  R)
42
Single White Female 2: The Psycho 2005,  R)
43
Labyrinth 1986,  PG)
44
Legend 1986,  PG)
45
Excalibur 1981,  R)
46
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
47
Buraku majikku M-66 (Black Magic M-66) 1987,  Unrated)
48
Appurushîdo (Appleseed) 2004,  R)
49
Appurushîdo (Appleseed) 1988,  Unrated)
50
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
51
Time After Time 1979,  PG)
52
Logan's Run 1976,  PG)
53
Silent Running 1971,  G)
54
Dune 1984,  PG-13)
55
Animal Treasure Island (Dobutsu takarajima) 2005,  Unrated)
56
Beetlejuice 1988,  PG)
57
There's Something About Mary 1998,  R)
58
A Fish Called Wanda 1988,  R)
59
Foul Play 1978,  PG)
60
The Pink Panther 1963,  Unrated)
61
A Shot in the Dark 1964,  PG)
62
The Inspector General 1949,  Unrated)
63
The Private Eyes 1980,  PG)
64
Gremlins 1984,  PG)
65
The Twelve Chairs 1970,  PG)
66
The Wrong Box 1966,  Unrated)
67
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
68
Ghost in the Shell 1996,  R)
69
Patlabor 2 1993,  Unrated)
70
Brainstorm 1983,  PG)
71
Zardoz 1974,  R)
72
Laserblast 2000,  PG)
73
Fantastic Planet 1973,  PG)
74
Wizards 1977,  PG)
75
eXistenZ 1999,  R)
76
Dead Calm 1989,  R)
77
Species 1995,  R)
78
Heart of Midnight 1989,  R)
79
The Entity 1982,  R)
80
Showgirls 1995,  NC-17)
81
Flashdance 1983,  R)
82
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
83
Pete's Dragon 1977,  G)
84
Inspector Gadget 1999,  PG)
85
Inspector Gadget 2 2003,  G)
86
Escape to Witch Mountain 1975,  G)
87
The Super Infra-Man (Chung kuo chao ren) (Chinese Superman) (Zhong guo chao ren) 1975,  PG)
88
Hackers 1995,  PG-13)
89
The Blues Brothers 1980,  R)
90
Die Hard 1988,  R)
91
Time Bandits 1981,  PG)
92
Brazil 1985,  R)
93
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
94
The Shining 1980,  R)
95
The Ring 2002,  PG-13)
96
The Dark Crystal 1982,  PG)
97
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
98
Gall Force: Vol. 1: Eternal Story 1986,  Unrated)
99
Gall Force: Vol. 3: Stardust War 1988,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments