My Favorite Movies


  supergrl2k's Rating My Rating
1
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Favorite Movie!
2
Shrek 2001,  PG)
3
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
One of the best movies ever!
4
Cry-Baby 1990,  PG-13)
5
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johnny Depp! Yum!
8
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
9
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
TEAR JERKER!
10
Benny & Joon 1993,  PG)
11
Finding Neverland 2004,  PG)
12
Chocolat 2000,  PG-13)
13
A League of Their Own 1992,  PG)
14
Sleepy Hollow 1999,  R)
15
Nick of Time 1995,  R)
16
Blow 2001,  R)
17
Finding Forrester 2000,  PG-13)
18
Donnie Brasco 1997,  R)
19
Secret Window 2004,  PG-13)
20
Holes 2003,  PG)
21
Legally Blonde 2001,  PG-13)
22
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
23
Just Married 2003,  PG-13)
24
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
25
Pretty Woman 1990,  R)
26
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Can't wait for the next installment!
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
29
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
31
Walk the Line 2005,  PG-13)
32
A Walk to Remember 2002,  PG)
33
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
The trailer looks amazing!!
34
Shrek the Third 2007,  PG)
35
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
I like to Move it Move it!
36
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
37
Mean Girls 2004,  PG-13)
38
Uptown Girls 2003,  PG-13)
39
Pleasantville 1998,  PG-13)
40
Cruel Intentions 1999,  R)
41
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
42
The Little Mermaid 1989,  G)
43
Little Nicky 2000,  PG-13)
44
The Waterboy 1998,  PG-13)
45
Click 2006,  PG-13)
46
The Longest Yard 2005,  PG-13)
47
Spanglish 2004,  PG-13)
48
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
49
Big Daddy 1999,  PG-13)
50
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
51
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
52
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
53
The Prince and Me 2004,  PG)
54
Down to You 2000,  PG-13)
55
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Awsome movie!
56
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
57
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
58
We Are Marshall 2006,  PG)
59
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
60
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
61
EdTV 1999,  PG-13)
62
Failure to Launch 2006,  PG-13)
63
A Time to Kill 1996,  R)
64
Two For the Money 2005,  R)
65
Dazed and Confused 1993,  R)
66
Frailty 2002,  R)
Frailty
Very creepy!
67
Curious George 2006,  G)
Curious George
How cute!
68
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
69
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
70
American Beauty 1999,  R)
71
American Pie 1999,  R)
72
American Pie 2 2001,  R)
73
American Wedding 2003,  R)
74
Wedding Crashers 2005,  R)
75
The Wedding Date 2005,  PG-13)
76
Bewitched 2005,  PG-13)
77
Shark Tale 2004,  PG)
78
Tall Tale: The Unbelievable Adventures of Pecos Bill 1994,  PG)
79
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
80
The Libertine 2004,  R)
The Libertine
Disgusting and repulsive. Not one of Johnny Depps best movies.
81
Garden State 2004,  R)
Garden State
Can anyone say Elizabethtown?
82
The Secret Garden 1993,  PG)
83
Out Cold 2001,  PG-13)
Out Cold
My boyfriend and I saw this on our first date!
84
Practical Magic 1998,  PG-13)
85
The Others 2001,  PG-13)
The Others
Very twisted, yet not totally great!
86
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
87
The Human Stain 2003,  R)
88
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
89
Happy Feet 2006,  PG)
90
Nanny McPhee 2006,  PG)
91
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
Great movie!
92
Constantine 2005,  R)
Constantine
Very powerful movie!
93
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
94
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
95
The Amityville Horror 1979,  R)
The Amityville Horror
I never want to live in a house like this. EVER!
96
Sin City 2005,  R)
Sin City
Love it!
97
Erin Brockovich 2000,  R)
98
Stepmom 1998,  PG-13)
99
Mystic Pizza 1988,  R)
100
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
101
Notting Hill 1999,  PG-13)
102
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
Classic!
103
Runaway Bride 1999,  PG)
104
Charlotte's Web 2006,  G)
105
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
106
Summer Catch 2001,  PG-13)
Summer Catch
Not my favorite Freddie Prince Jr. movie.
107
She's All That 1999,  PG-13)
108
Scooby-Doo 2002,  PG)
109
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
110
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Tim Burton is amazing. This movie is great!!!
111
Patch Adams 1998,  PG-13)
112
The Break-Up 2006,  PG-13)
The Break-Up
This movie was ok, but the endig was horrible!
113
Training Day 2001,  R)
114
John Q 2001,  PG-13)
115
Out of Time 2003,  PG-13)
Out of Time
Very twisted!
116
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
Amazing Heart wrenching movie. One of my favorites!
117
Remember the Titans 2000,  PG)
118
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
So sad yet so great!
119
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
120
Ladder 49 2004,  PG-13)
121
Matilda 1996,  PG)
122
300 2007,  R)
123
Hitch 2005,  PG-13)
124
The Lake House 2006,  PG)
125
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
126
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
127
The Holiday 2006,  PG-13)
128
The Pacifier 2005,  PG)
129
Daddy Day Care 2003,  PG)
130
Major Payne 1995,  PG-13)
131
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
132
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
133
Son in Law 1993,  PG-13)
134
Monsters, Inc. 2001,  G)
135
Over the Hedge 2006,  PG)
136
Jarhead 2005,  R)
137
8 Mile 2002,  R)
138
The Green Mile 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments