Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Superbruv's Rating My Rating
1
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
The best film ever made!!! And, No, I'm Not Crazy...
2
Superman 1978,  PG)
Superman
One of the best movies of all time! As soon as theopening credits roll, its movie magic!
3
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
So Good - Joker Is Amazing!
4
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
Love This Movie!

It's so Good!

Highly Recommended, Bruvs!
5
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
One Of My All Time Fav Films!!!!
6
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
This was the shiz! So good, but the book was better, xD!
7
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Loved It!

Watched it in my English class lasyt week and thought it was brilliant. Sad at the end though.

Johnny Depp's so cool. Lol.
8
Blade 1998,  R)
Blade
Slick.
9
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
10
Scary Movie 2000,  R)
11
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
Not sure it was a fitting end, but an excellent movie. My Favourite Of The Trilogy. Very Slick.
12
Superman II 1981,  PG)
Superman II
Just as good as the first!
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Humerous....
14
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
An Excellent, Funny And Thrilling Movie.
15
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Just As Good As Hot Fuzz
16
Hancock 2008,  PG-13)
Hancock
Fuckin Ace!
17
Scary Movie 2 2001,  R)
18
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
Stupidly Humerous...

Seann William Scott And Ashton Kutcher Are A Perfect Duo.
19
The Hot Chick 2002,  PG-13)
20
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
Another Classic!
21
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
Very, very sad. Excellent acting.
22
Speed 1994,  R)
23
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Seen it loads of times!
24
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
See No Evil, Hear No Evil
Comedy Classic!

When Richard Pryor and Gene Wilder team up - theres nothing more funny on this planet!!!
25
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
26
Independence Day 1996,  PG-13)
27
Hitman 2007,  R)
Hitman
Bloody Good - excuse the pun, xD!
28
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Better than the reviews -Worth a watch.
29
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
30
Event Horizon 1997,  R)
Event Horizon
Very Scary Shit.
31
Blade II 2002,  R)
Blade II
Not as good as the first but still as stylish.
32
Misery 1990,  R)
Misery
Very Chilling- Not Scary- But Very Chilling!
The Acting Is Exceptional- Especially Kathy Bates.
33
Superman III 1983,  PG)
Superman III
Again, I highly njoyed this one!
34
Supergirl 1984,  PG)
Supergirl
How hot is this gurl, huh? As good as Superman 3.

A remake is in order, yes?
35
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
Superman IV: The Quest for Peace
I can see how people think this is rubbish, but really, its only the crappy effects that let it down. Still, very entertaining for a dismal afternoon!
36
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Chris Rock Made This Movie!
37
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
Brilliant disaster movie which, half way through, turned into Event Horizon!


CGI is exceptional.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments