Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sunnysarita's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Crash 2005,  R)
3
The Notebook 2004,  PG-13)
4
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
It was fucking amazing!! Best movie I've seen in a long time. Great acting and photography. Money well invested on delivering the meaning of passion, in a way that no other has. The story is beautifully drawn on an unbelievable and magic portrait, with breathtaking moments of pure feeling. Brilliant!
5
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
6
Cruel Intentions 1999,  R)
7
The Green Mile 1999,  R)
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
9
Saving Face 2004,  R)
Saving Face
Beautiful movie!! It was perfect, I loved it. Its so real, its funny, its got the cute asian girls, family drama, great story and perfect lines.
10
D.E.B.S. 2004,  PG-13)
D.E.B.S.
so silly... loved it
11
Derailed 2005,  R)
12
Imagine Me & You 2005,  R)
13
Lost and Delirious 2001,  R)
14
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
15
Click 2006,  PG-13)
16
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
One of my all time fav movies.
17
Loving Annabelle 2006,  Unrated)
Loving Annabelle
A bit of a disapointing ending... but a good movie overall. Definitely worth watching!
18
28 Days 2000,  PG-13)
19
Bound 1996,  R)
Bound
very good movie... not the same thing as every other.
20
Better Than Chocolate 1999,  R)
21
Ellen DeGeneres: Here and Now 2003,  PG)
Ellen DeGeneres: Here and Now
She is awesome! I can watch this over and over, and everytime she cracks me up. She's so freakin hillarious!
22
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
23
What Women Want 2000,  PG-13)
24
Shrek 2001,  PG)
25
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
26
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
My favorite from the classics
27
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
28
Finding Nemo 2003,  G)
29
Kissing Jessica Stein 2002,  R)
30
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
31
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments