My Favorite Movies


  1. summy1976
  2. summy

not in any particular order or for any particular reason.

  summy1976's Rating My Rating
1
Batman 1989,  PG-13)
2
Batman Begins 2005,  PG-13)
3
Beetlejuice 1988,  PG)
4
Zoolander 2001,  PG-13)
5
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
6
Meet the Parents 2000,  PG-13)
7
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
8
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
9
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
Forrest Gump 1994,  PG-13)
14
The Goonies 1985,  PG)
15
Ghostbusters 1984,  PG)
16
Aliens 1986,  R)
17
Alien3 1992,  R)
18
Alien Resurrection 1997,  R)
19
The Green Mile 1999,  R)
20
The Wizard of Oz 1939,  G)
21
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
22
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
23
The Silence of the Lambs 1991,  R)
24
Signs 2002,  PG-13)
25
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
26
Jaws 1975,  PG)
27
Grease 1978,  PG)
28
Underworld 2003,  R)
29
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
30
Bedazzled 2000,  PG-13)
31
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
32
The Amityville Horror 2005,  R)
33
Be Cool 2005,  PG-13)
34
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
35
A Christmas Story 1983,  PG)
36
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
37
Hardball 2001,  PG-13)
38
The Replacements 2000,  PG-13)
39
Cry-Baby 1990,  PG-13)
40
Scary Movie 2000,  R)
41
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
42
Mean Girls 2004,  PG-13)
43
American Pie 1999,  R)
44
The Aristocats 1970,  G)
45
Sleeping Beauty 1959,  G)
46
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
47
28 Days 2000,  PG-13)
48
Pretty Woman 1990,  R)
49
The Devil's Advocate 1997,  R)
50
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
51
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
52
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
53
Alice in Wonderland 1951,  G)
54
Walk the Line 2005,  PG-13)
55
Finding Neverland 2004,  PG)
56
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
57
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
58
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
59
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
60
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
61
The Mask 1994,  PG-13)
62
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
63
The Terminator 1984,  R)
64
Any Given Sunday 1999,  R)
65
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
66
Almost Famous 2000,  R)
67
Cast Away 2000,  PG-13)
68
American History X 1998,  R)
69
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
70
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
71
The Usual Suspects 1995,  R)
72
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
73
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
74
Donnie Brasco 1997,  R)
75
Reservoir Dogs 1992,  R)
76
Scarface 1983,  R)
77
The Godfather 1972,  R)
78
The Godfather, Part II 1974,  R)
79
The Last Samurai 1990,  R)
80
Crash 2005,  R)
81
Man on Fire 2004,  R)
82
Troy 2004,  R)
83
Taxi Driver 1976,  R)
84
The Untouchables 1987,  R)
85
Raging Bull 1980,  R)
86
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
87
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments