My Favorite Movies


  summersummerr's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
This is one of the few films to ever make me cry. I was never in any doubt Ally and Noah were going to end up together, I just didn't realise how much I wanted that to happen.
2
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Another one of the movies that made me cry
3
21 2008,  PG-13)
21
This was a brilliant movie made even better by the presence of Jim Sturgess. I will always be grateful to this film for introducing him to me
4
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
9
The Sound of Music 1965,  G)
10
Pretty Woman 1990,  R)
11
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments