My Favorite Movies
| Sumanarara's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
I Love You, Man 2009, R) |
|
| 2 |
Forgetting Sarah Marshall 2008, R) |
|
| 3 |
RocknRolla 2008, R) |
|
| 4 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 5 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 6 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 7 |
The Departed 2006, R) |
|
| 8 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 9 |
Sin City 2005, R) |
|
| 10 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 11 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 12 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 13 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 14 |
Snatch 2001, R) |
|
| 15 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 16 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 17 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 18 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 19 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 20 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 21 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 22 |
Bill & Ted's Bogus Journey 1991, PG) |
|
| 23 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 24 |
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989, PG) |
|
| 25 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 26 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 27 |
Monty Python's The Meaning of Life 1983, R) |
|
| 28 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 29 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |





























