My Favorite Movies


  1. sukykat
  2. Suky

Cornys but goodies, Foreign, I like all

  sukykat's Rating My Rating
1
Four Rooms 1995,  R)
Four Rooms
The story where Quentin appears is damn funny!!
2
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
You don't like musicals?? Think again!!
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
My "get happy" movie, really love it!
4
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
What can I say?? Amazing movie, great graphics, excelent story and performances.
5
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
As good as volume one but with a happy ending
6
Only You 1994,  PG)
Only You
It's a cliche story but the Italy scenary is great!
7
Go 1999,  R)
Go
Fun by all means!!
8
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
Very good story that let you know what would happen if..
9
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
Scotty doesn't know, scotty doesn't know, jajajaj
10
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
Ryan Reynolds its just delicious in this movie... the hell with Blade, give me my Hannibal King!!!
11
Delicatessen 1991,  R)
Delicatessen
Very black humor, but very damn funny too.
12
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
I know it is a Chick flick, I don't care!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments