My Favorite Movies


  1. sukhoyash
  2. Pujit

Memento, Kung Fu Panda, Cidade de Deus, Atonement, Hotel Rwanda, Saw 1 & 3, The Girl Next Door, The Edge of Love, 21, Wall E, Traitor, Dil Dosti etc, Perfume, Johnny Gaddaar, Shawshank Redemption, Slumdog Millionaire, etc..

  sukhoyash's Rating My Rating
1
Johnny Gaddaar 2007,  Unrated)
Johnny Gaddaar
masala
2
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
this movie has got some indian touch, but highly dramatic kinda plot and events are framed. Like Amitabh Bachchan(:D, wht d fuck!! n amitabh giv autograph too.. :D), Jamal's job, Latika's re-entry, etc etc.. watchable whithout brain..
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
fucking best..
4
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
something different abt it..
5
Dil Dosti Etc 2007,  Unrated)
Dil Dosti Etc
this movie is the story of two university students, one is growing political leader, and another is fucker who doesnt know wht to do with the life. Mostly entertaining.. unlike other hindi movies.
6
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
wall e, you really rock!!
7
21 2008,  PG-13)
21
i wanna liv yr life.. man
8
The Edge of Love 2008,  R)
9
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
all time fav..
10
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
gr8 job keep it up..
11
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
fuck you all..
12
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
moral of the story..
13
Memento 2000,  R)
Memento
fucking gr8 plot..

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments