Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. sujufan
  2. Grasping

Give list a short description

  sujufan's Rating My Rating
1
Chugyeogja (The Chaser) 2008,  Unrated)
2
Bareuge salja (Going by the Book) 2007,  Unrated)
3
Duelist (Hyeongsa) 2005,  Unrated)
4
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
5
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
6
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004,  R)
7
Naesarang ssagaji (100 Days with Mr. Arrogant)(Slave Love) 2004,  Unrated)
8
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
9
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
10
Azumi 2003,  Unrated)
11
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
12
Untold Scandal 2003,  Unrated)
13
Keulraesik (The Classic) 2003,  Unrated)
14
Marathon 2005,  Unrated)
15
The Joy Luck Club 1993,  R)
16
The King and the Clown 2005,  Unrated)
17
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
18
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) 1998,  R)
19
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) 1993,  R)
20
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
21
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
22
Orora gongju (Princess Aurora) 2005,  Unrated)
23
Ye yan (Legend of the Black Scorpion) (The Banquet) 2006,  Unrated)
24
Guns & Talks (Killerdeului suda) 2001,  Unrated)
25
Kidari ajeossi (Daddy-Long-Legs) 2005,  Unrated)
26
Miseuteo robin ggosigi (Seducing Mr. Perfect) 2006,  Unrated)
27
O-Haepidei (Oh! Happy Day) 2003,  Unrated)
28
Yu-wol-ui il-gi (Diary of June) 2005,  Unrated)
29
Gamunui yeonggwang (Marrying the Mafia) 2002,  Unrated)
30
Gamunui wigi: Gamunui yeonggwang 2 (Marrying the Mafia II) 2005,  Unrated)
31
Gamun-ui buhwal: Gamunui yeonggwang 3 (Marrying the Mafia III) 2006,  Unrated)
32
Dolryeochagi (Spin Kick) 2004,  Unrated)
33
Picture Bride 1995,  PG-13)
34
The Road Home (Wo de fu qin mu qin) 2000,  G)
35
Shinbu sueob (Love So Divine) 2004,  Unrated)
36
Miracle on 1st Street (1Beonga-ui gijeok) 2007,  Unrated)
37
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember) 2004,  Unrated)
38
Neoneun nae unmyeong (You Are My Sunshine) 2005,  Unrated)
39
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
40
Siu nin a Fu (The Kumite) (Star Runner) 2003,  G)
41
Daenseo-ui sunjeong (Innocent Steps) 2005,  Unrated)
42
Phone (Pon) 2002,  R)
43
Azumi 2: Death or Love 2005,  Unrated)
44
Spirited Away 2001,  PG)
45
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
46
My Neighbor Totoro 1988,  G)
47
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
48
Tau man ji D (Initial D) 2005,  Unrated)
49
Tajja (The War of Flower) (Tazza: The High Rollers) 2006,  Unrated)
50
Princess Raccoon (Operetta tanuki goten) 2005,  Unrated)
51
Flower Drum Song 1961,  Unrated)
52
Grease 1978,  PG)
53
Grease 2 1982,  PG)
54
May 18 2007,  Unrated)
55
2 wol 29 il (February 29: 4 Horror Tales) 2006,  Unrated)
56
The Voice of a Murderer (Geu nom moksori) 2007,  Unrated)
57
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
58
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
59
Welcome to Dongmakgol 2005,  Unrated)
60
Joyong-han saesang (The World of Silence) 2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments