My Favorite Movies
| SuhailKhaled's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 3 |
V for Vendetta 2006, R)
A beautiful movie which I highly recommend. |
|
| 4 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 5 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 6 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 7 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 8 |
Office Space 1999, R) |
|
| 9 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 10 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 11 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |












SuhailKhaled posted 4 years ago
A beautiful movie which I highly recommend.
The movie is about a masked character V who soughts freedom of all the citizens from the totalitarian rule of the high chancellor.
V wears a Guy Fawkes mask to symbolise the Gunpowder treason of the 5th of November 1605 when Guy Fawkes tried to blow up the parliament to remind the world that fairness, justice, and freedom are more than words, they are perspectives.
The script is beautifully written with the central theme that Ideas can change the world.