Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sugarrush0071's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
one of the most romantic love stories Iv seen.
2
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
this one made me cry soo much
3
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
the father of all mafia movies. i dont know anyone who had not seen this. this is a classic and a must see. great acting great story... great movie
4
American History X 1998,  R)
5
Scarface 1983,  R)
6
Sin City 2005,  R)
7
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
im usually not into action movies but loved this one and all the stunts in it. it was created in an artistic way and even the gory scenes were made beautiful. the story line was also very gripping with the flashbacks.
8
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
9
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
a great feel good romantic comedy
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
this was a hilarious movie. kept me laughing the whole time and extremely original

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments