My Favorite Movies


  Suela's Rating My Rating
1
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
Cary Grant at his comedic BEST!!!! If you want to roll around on the floor laughing, this is the movie for you.
2
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
I love Cary and Jimmy and they are fabulous in this film. Katharine is great in it as well. The comedic timming is picture perfect! Absolutely Love it!!!!!
3
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
Jimmy Stewert is amazing in this classic, the just don't make'em like this anymore!
4
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Joss Is a GOD!!!
5
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
Buffy the Vampire Slayer
Laugh if you want, but the comedic timing and dialogue in this movie, can only be topped by the TV show! Joss Whedon RULES!!!! It's just TV unless Joss is on!!!!!!!!
6
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
You would be hard pressed to find a more beautifully done work of art; maybe The house of Flying Daggers. This film is cinematic brillance. The story is amazingly told and is literally illustrated across the screen! Loved it!
7
Dangerous Liaisons 1988,  R)
Dangerous Liaisons
Glenn Close couldn't be any better!!! A young Uma Truman and Keeanu Reeves...Fabulous!!! The entire cast is great! A must see, right after Valmont!
8
Valmont 1989,  R)
Valmont
Annette...aahh thereare just no words! This move was done only a few years before Dangerous Liasons. It's hard to believe that Colin will later become "Mr.Darcy". This movie is a must see...really!
9
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
Sarah is outstanding in this, She worked all her experience from AMC in!!! I thought it was just as good as Valmont and Dangerous Liasons!!!
10
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
Brad Pitt is so damn convincing in this movie...You just love Tristan. Sir Anthony Hopkins is amazing...just like Aidan's blue eyes!!! One of my favorites!
11
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
best damn film ever made!!!
12
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
morphius kicks ass!!!
13
The Matrix Revolutions 2003,  R)
14
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Captain, my Captian!!! Fabulous film.
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Peter Jackson is a god!!
16
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
17
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
18
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
This one gave birth to pulp fiction!
19
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Must say it's hard to top Colin Firth...but oh MY GOODNESS!
20
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
This is the first version that I had the absolute pleasure of seeing! I was completely in love with Mr.Darcy!!! I have since seen every version I can get my hands on...this one is hard to beat. The 2005 verision comes close...inches, but this one has my heart!
21
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
Keeanu could have been better, but... Denzel in leather pants and it's shakespeare! What's not to love!
22
Victor Victoria 1982,  PG)
Victor Victoria
Julie Andrews, is Superb! No one could play the two charaters better..NO ONE!
23
The Mummy 1999,  PG-13)
24
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
25
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
Gentlemen Prefer Blondes
Marilyn plays the smart-dumb blonde to the tilt in this one, only to be fabulously impersonated by one miss drop dead gorgeous JANE RUSSELL!!
26
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
I found this film delightful and charming. What some might call a quiet sleeper. I will be buying it soon, it is for me one of Nancy Meyer's better written works and she did an excellent job of directing as well. The unlikely coupling of Jack Black and Kate Winslet, actually worked, it was believable and adorable. I recommend you see it!
27
Roman Holiday 1953,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments