Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sue520's Rating My Rating
1
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
2
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
3
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
4
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
Can watch this ove and over again!
5
My Mom's New Boyfriend 2007,  PG-13)
6
When Harry Met Sally 1989,  R)
7
Analyze That 2002,  R)
8
Analyze This 1999,  R)
9
Men of Honor 2000,  R)
10
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
11
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
12
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
13
...And Justice For All 1979,  R)
14
The Godfather 1972,  R)
15
Scarface 1983,  R)
16
The Godfather, Part II 1974,  R)
17
The Godfather, Part III 1990,  R)
18
Insomnia 2002,  R)
19
The Devil's Advocate 1997,  R)
20
Scent of a Woman 1992,  R)
21
The Recruit 2003,  PG-13)
22
88 Minutes 2007,  R)
23
Serpico 1973,  R)
24
Sea of Love 1989,  R)
25
The Matrix 1999,  R)
26
The Matrix Revolutions 2003,  R)
27
Constantine 2005,  R)
28
The Matrix Reloaded 2003,  R)
29
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
30
Speed 1994,  R)
Speed
Can watch this ove and over again!
31
The Lake House 2006,  PG)
32
Street Kings 2008,  R)
33
Point Break 1991,  R)
34
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
35
Chain Reaction 1996,  PG-13)
36
The Watcher 2000,  R)
37
To Die For 1995,  R)
38
Dead Calm 1989,  R)
39
While You Were Sleeping 1995,  PG)
40
Murder by Numbers 2002,  R)
41
The Net 1995,  PG-13)
42
Pretty Woman 1990,  R)
43
Runaway Bride 1999,  PG)
44
Unfaithful 2002,  R)
45
Nights in Rodanthe 2008,  PG-13)
46
First Knight 1995,  PG-13)
47
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
48
Shall We Dance 2004,  PG-13)
49
Autumn in New York 2000,  PG-13)
50
Internal Affairs 1990,  R)
51
Red Corner 1997,  R)
Red Corner
I love Richard Gere - but I disliked him terribly in this movie. I guess that makes him a good actor. I thought he was an a.hole in this!!!
52
Final Analysis 1992,  R)
53
The Banger Sisters 2002,  R)
54
The Client 1994,  PG-13)
55
The Witches of Eastwick 1987,  R)
56
In the Valley of Elah 2007,  R)
57
Twilight 1998,  R)
58
Pulp Fiction 1994,  R)
59
Face/Off 1997,  R)
60
Be Cool 2005,  PG-13)
61
The Punisher 2004,  R)
62
Swordfish 2001,  R)
Swordfish
Uma and John - what a combination!
63
Saturday Night Fever 1977,  R)
64
Get Shorty 1995,  R)
65
The General's Daughter 1999,  R)
66
Domestic Disturbance 2001,  PG-13)
67
A Civil Action 1998,  PG-13)
68
Primary Colors 1998,  R)
69
Blow Out 1981,  R)
70
The Last Samurai 2003,  R)
71
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
Loved it!
72
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
Loved this movie ...
73
The Goodbye Girl 1977,  PG)
The Goodbye Girl
An all time fav.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments