My Favorite Movies


  SUBITAMENTE's Rating My Rating
1
Little Manhattan 2005,  PG)
2
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
3
The Terminal 2004,  PG-13)
4
Closer 2004,  R)
5
Yes Man 2008,  PG-13)
6
21 2008,  PG-13)
7
The Holiday 2006,  PG-13)
8
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
A Lot Like Love
"Well, if it wasn't love, it was a lot like it."

I just can't resist, i could watch this movie over and over again.
Amanda Peet and Ashton Kutcher are incredible amazing together.
The idea of stay together in the end, no matter what happens, and even they're apart for a long time... makes me feel good for some reason. It's really funny and i always walked out with a smile.
The soundtrack is awesome.
*-*
9
Just Married 2003,  PG-13)
Just Married
If you say "Lets watch.. hum.. Just Married?" I would answer "YES".
Its really funny. I have fun every time i watch.
10
The Butterfly Effect 2004,  R)
11
The Hot Chick 2002,  PG-13)
12
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
One of my favorites. Talk about real friendship, family issues, reltionships. Its a really good Drama, and gets even more dramatic when you're similiar with the characters. I see myself in Lena.
13
Bubble Boy 2001,  PG-13)
14
The Kite Runner 2007,  PG-13)
The Kite Runner
"For You, a Thousand Times Over"
15
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Melhor filme de animação, na minha opinião. O filme conta uma ótima história. É encantador. Não conheço ninguém que tenha assistido e não tenha gostado.
16
Romance 2008,  Unrated)
Romance
You won't see movie quotes here, because I can't find it. I watched in portuguese, and I don't want to translate it, because the whole script is great, would be hard to choose a quote anyway.
One of the BEST romance I ever seen, and my favorite brazilian movie. A FANTASTIC love story, just like Tristan & Isolde. Beautiful from the beggining to the end. Totally intense. Makes you laugh, makes you cry. Wagner Moura and Leticia Sabatella performaces are outstanding. The chemistry between them is incredible. Extremely loving. I want a sixth star!

-
17
Robots 2005,  PG)
Robots
Another kids movie with some adult humor. Good for all ages.
18
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
"There's an eye in me soup. "

FUN *-*
Great story, kinda touching.
-spoiler-
in the end we wish Victor stay with the corpe bride. Its sad he doesnt.
19
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
"My Mama always said you've got to put the past behind you before you can move on. "

Was SO hard to choose a quote to put here, i feel like i could just write the whole movie here.
Such a lovely movie, sweet and inspiring story, changes your life. So cute, so funny... impossible to describe.
A long movie, but worth EVERY minute.

-
20
Paris Je T'aime 2006,  R)
Paris Je T'aime
"In pretending to be a man in love, he became a man in love."


Paris, Je T'aime brings you 18 different stories, different people, different style. "About joy, about separation, about the unexpected, about fear, about stranger encounters. It's about people. With different lives. But most of all... its about love." (Trailer) *-*

I have no words to say how much I enjoyed this movie. Amazing cast, amazing stories, I liked almost all them.
After 15 minutes, i was already in love with the movie. One of the best "2 hours" of my life.



.
21
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
VERY original story. Nice cast. If you start watching you imediately will want to watch till the end.

Amazing.
22
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
23
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
A really dramatic movie, impossible to didnt get touched with the story of this "pinocchio robot".
24
In Her Shoes 2005,  PG-13)
25
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) 2003,  R)
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied)
Adoro esse filme. Adoro a historia, o elenco, o desenrolar do romance, o planejamento de tudo, o final. AHH *-*
26
King Kong 2005,  PG-13)
27
Babel 2006,  R)
Babel
"If you want to be understood... listen"
That's what says the trailer teaser. I liked the way the movie talks about comunication, when diferent people with diferent languages have to comunicate for a bigger reason. Show misunderstanding between parents, tourists... between people, and how important is for us to understand the other.
28
Disturbia 2007,  PG-13)
29
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
He's Just Not That Into You
"Why do women do this? Build up this stuff in their minds.... take each little thing a guy does, and then twist it into something else?"


AMAZING! I am in LOVE with this movie, great cast, nice story, good end, fun. Charming movie. The relationships were great. The 'real' coments added to the movie was really fun, we know its true O:
There's a lot of truth.
Gigi's narration in the end was SO Grey's Anatomy... TOTALLY AWESOME.
30
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
31
The Village 2004,  PG-13)
32
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
33
Hancock 2008,  PG-13)
34
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
35
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
"The secret impresses no one. The trick you use it for is everything."

Wonderful and interesting movie. Outstanding performaces. Catch your attention.
A incredible ending, it's been a long time since the last time I watched a good ending like this, everything was explained, no holes. But can be a little boring in the beginning, but totally worth waiting for the last minutes.
-
36
James and the Giant Peach 1996,  PG)
James and the Giant Peach
"Earthworm: Remember what your parents said, James... Try looking at it another way!"

I am now asking myself why the rating here was "not interest", I love it, great surprise.
Since it's a kids movie it was just great. This movie is so cute, makes me so good. I don't really like musical films, but this one was great, so good to listen. The characters are so funny, good time while watching this. It's a little silly, but still amazing.
37
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
38
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
39
Inception 2010,  PG-13)
Inception
Devido ao fato de ter perdido o início, e estar extremamente distraída nos primeiros minutos de filme, é provável que eu volte a assisti-lo, mas não apenas porque perdi alguns minutos do mesmo, e sim porque sei que vale muito a pena. O filme começa em um ritmo lento, se tornando incrivelmente interessante a partir do momento em que Cobb entra em ação, na tentativa de executar o plano de implantar uma idéia na mente do herdeiro. A partir daí vemos uma sucessão de cenas incríveis baseadas em um roteiro espetacular. Do meio para o fim, Inception conseguiu me cativar de uma maneira que eu poderia ficar na sala do cinema assistindo esse filme por toda a eternidade. Saí do cinema apaixonada, pensando quando iria voltar e assistir novamente. 2 horas e meia nunca passaram tão despercebidas.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments