Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  suabunmi's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Off the Hook!
3
Oscar 1991,  PG)
Oscar
Love this movie!
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
My Favourite in the trilogy
5
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
6
The Replacements 2000,  PG-13)
The Replacements
Really funny
7
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
The Adventures of Robin Hood
can't ever get tired of seeing it
8
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
One of my favourite movies
9
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
One of the all time great movies!
10
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Great.
11
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
I love it, I love it!
12
Love Actually 2003,  R)
13
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
One of my favourite comedies.
14
The Incredibles 2004,  PG)
15
Gladiator 2000,  R)
16
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
totally raised the bar on special effects
17
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
funny
18
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
19
300 2007,  R)
300
wow!
20
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Unbeateable!
21
Pretty Woman 1990,  R)
22
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
Classic Al Paino
23
Braveheart 1995,  R)
24
The Matrix 1999,  R)
25
The Matrix Revolutions 2003,  R)
26
Grease 1978,  PG)
27
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
Very charming.
28
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
29
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
30
The Notebook 2004,  PG-13)
31
Paheli 2005,  G)
Paheli
I LOVE THIS MOVIE!
32
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
Kabhi Khushi Kabhie Gham
One of my favourite movies
33
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
REALLY GREAT MOVIE

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments