Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. stvad
  2. Stig

A selection of favorite movies in different genres.

  stvad's Rating My Rating
1
Babel 2006,  R)
Babel
A different movie. Shows how a an incident in Morocco can have a huge impact of different people around the world.
2
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
A great movie. Only one actor most part of the time, still you don't mind watching for hours. Well played by Hanks. Yo never know what the tide brings in.
3
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
A favourite! Love the director's use of images, colours and music.
4
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
A very nice movie. One of my favourites in the comedy/love genre. How can you not like the charachters in this film?
5
The Others 2001,  PG-13)
The Others
A great movie with a surprise ending. Nicole Kidman is terrific!
6
The Village 2004,  PG-13)
The Village
Another great movie from the director of the sixth sense. A twist ending here as well. Great actors.
7
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Very funny!
8
Adam's Apples (Adams æbler) 2005,  R)
Adam's Apples (Adams æbler)
A personal favorite. About good and bad.
9
As It Is in Heaven (Så som i himmelen) 2004,  Unrated)
As It Is in Heaven (Så som i himmelen)
A beautiful movie from sweden. A must see for people who likes to sing.
10
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
My favorite family movie. Funny film about family ties, life and dead, winners and losers. Good actors.
11
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
A very different movie. The music just play and play. Worth seeing definately.
12
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Great movie. 3 hours in a jail, but interesting charachters and issues, makes it worth seeing.
13
The Truman Show 1998,  PG)
14
Crash 2005,  R)
Crash
What a Great movie! Its about a very serious topic: racism and prejudice. Great actors, great pictures, good music and beautifully put together by the director. Best movie ever?
15
Upperdog 2009,  Unrated)
Upperdog
Perhaps the best norwegian movie ever.
16
Click 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments