Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  streisand04's Rating My Rating
1
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
BRILLIANT. Hilary Swank is brilliant. Her portrayal as Brandon Teena is absolutely outstanding. No one was ever more deserving of an Oscar. Truly amazing.
2
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
AMAZING! Hilary Swank gives another outstanding performance in this beautiful film. It is amazing.
3
Transamerica 2005,  R)
Transamerica
One of my favorite movies ever! Felicity should have won the Oscar for her portrayal of Bree Osbourne. She was amazing! I love this movie!
4
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
AMAZING! This is such a beautiful movie. I adore it.
5
Little Children 2006,  R)
Little Children
Another genius film. I was intrigued from beginning to end. It should have won Best Picture 2006.
6
The Accused 1988,  R)
The Accused
Jodie Foster is astounding. I watch this film just for her. She deserved her Oscar 100%.
7
Iron Jawed Angels 2004,  Unrated)
Iron Jawed Angels
AMAZING! Hilary Swank is astonishing. Alice Paul is a hero and needs to better known. I love this movie!
8
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
Love it! Hilary is amazing! This is a wonderful film and it tells an unbelievable, inspiring story.
9
Crash 2005,  R)
Crash
This film is so amazing and important! The acting couldn't have been better. This movie is brilliant. I adore it.
10
Babel 2006,  R)
Babel
Brilliant story and extremely well made. I adore this film. It is amazing.
11
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
I saw this amazing film three times in the theater, and now four times total. The music from Dreamgirls is so fantastic, and Jennifer Hudson as Effie is brilliant. Should have been nominated for Best Picture.
12
Monster 2003,  R)
Monster
Charlize Theron = AMAZING. I could not believe this performance. She absolutely deserved her Oscar. Brilliant performance. haunting story.
13
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
One of my favorites. Such a beautiful story that I am intrigued by each time I see it. The music is also fantastic.
14
Notes on a Scandal 2006,  R)
Notes on a Scandal
So fantastic. This film gives me such a wonderful feeling. I would recommend it to anyone. especially if you liked The Hours.
15
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
Clint Eastwood is brilliant. This film is astounding.
16
Sophie's Choice 1982,  R)
Sophie's Choice
Meryl is amazing. Fantastic film.
17
Cinderella Man 2005,  PG-13)
18
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
One of my favorites! This is such a creative, genius movie. Not to mention the brilliant acting by Annette Bening. Love it!
19
Fargo 1996,  R)
Fargo
This is a fantastic movie. It is a comedy, while still very much a drama. This film has a wonderful story and amazing performances especially by Frances McDormand and Bill Macy. AMAZING film.
20
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
SO FUNNY AND AMAZING! I have seen this movie three times and it is always hilarious. Love this film.
21
Evening 2007,  R)
Evening
GENIUS. This movie is genius. Claire Danes and company are all outstanding. This film is Oscar worthy.

AMAZING. Everyone should see this beautiful film.
22
Igby Goes Down 2002,  R)
Igby Goes Down
This film is SO amazing. I was so happy that I enjoyed it as much as I did. The acting is just incredible. Kieran Culkin and Claire Danes are FANTASTIC. I highly recommend this.
23
Freaky Friday 1976,  G)
Freaky Friday
I loved this movie so much. Jodie Foster is pretty amazing as Annabele Andrews. Fantastic movie. I enjoyed it so much! :)
24
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
Amazing film. Sean Penn is brilliant. Dakota Fanning and Michelle Pfeiffer are also fantastic. This is a very important, relevant movie that will make you laugh and cry. Just amazing.
25
Flightplan 2005,  PG-13)
Flightplan
I saw this movie in the theater and I didn't think much of it. I watched it again about a month ago and absolutely loved it! Jodie Foster gives an outstanding performance! Amazing.
26
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
This is a brilliant film. Haley Joel Osment was robbed of an Oscar; he was absolutely outstanding. This is one of the smartest movies I've ever seen. I love it so much!
27
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
I ADORE this adorable, amazing movie. They did a fantastic job bringing this to the big screen. The entire cast is BRILLIANT. Love so much!
28
Little Man Tate 1991,  PG)
Little Man Tate
I loved this movie! Jodie Foster is so amazing. She deserves more credit for this film; she gave a fantastic performance and also directed! I love it!
29
Closer 2004,  R)
Closer
SO AMAZINGLY GENIUS. I adore this movie so much. I couldn't believe how fantastic it was. Such a great, smart, real story about these four people. Love this film, definitely recommend it.
30
Garden State 2004,  R)
Garden State
Love this movie SO much! It's absolutely hilarious and amazing. I highly recommend.
31
Silkwood 1983,  R)
Silkwood
Amazing. The entire cast gives outstanding performances. Cher deserves more credit for acting; she is phenomenal. Of course, Meryl Streep is as well. I cried so much at the end of this film. Love this movie so much.
32
Sherrybaby 2006,  R)
Sherrybaby
Great movie! Maggie Gyllenhaal is just fantastic and gives such an authentic performance. Loved this movie.
33
The Dead Girl 2006,  R)
The Dead Girl
AMAZING. The acting in this film is pure genius. Each performance blew me away. The story made me cry. I thought it was just fantastic. Seriously, the performances in this movie KILL me. Where are their Oscars?
34
Superbad 2007,  R)
Superbad
OMG, SO funny. I laughed through the entire movie. I loved it so much!
35
Our Very Own 2005,  Unrated)
Our Very Own
I loved this movie SO much. It was different than what I thought it was going to be, but I thought it was pretty amazing. I would absolutely recommend this. Allison Janney is FANTASTIC, as is the entire cast.
36
The Brave One 2007,  R)
The Brave One
One of Jodie's best! I thought this movie was absolutely amazing. Jodie Foster was of course brilliant. Seriously, the acting, the story, everything was just fantastic. This is a must see!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments