My Favorite Movies
| street331's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Platoon 1986, R)
Cracking film seen it to many times to count, The first casulty of war is innocence, Great line up of actors Tony Todd, Charlie Sheen, Johnny Depp this movie is one of the BEST , This movie is flawless in all areas, Brenger and Dafoe are great in this..There are not enough superbatives this Film is just damn CLASS.. |
|
| 2 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 5 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 6 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 7 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 8 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 9 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Hamburger Hill 1987, R) |
|
| 11 |
The Glass House 2001, PG-13) |
|
| 12 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 13 |
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995, R) |
|
| 14 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 15 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 16 |
Freddy vs. Jason 2003, R) |
|
| 17 |
From Hell 2001, R) |
|
| 18 |
A Lot Like Love 2005, PG-13) |


















